Je na svete parlament, kde je poslanec odvolateľný z dôvodu pasivity, absencie?

Keď sa pozriem kdekoľvek, ak žiak dlhodobo nespĺňa požiadavky svojho ročníku, je preradení do inej, v§čšinou pomocnej triedy/školy.
Ak podnikateľ nespĺňa požiadavky na chod podniku krachuje, prípadne v prípade neplnenia si povinnosti voči štátu, prípadným veriteľom je postihovaný trestne.
Ak akýkoľvek vedúci nesplňuje požiadavky firmy, organizácie je odvolaný z funkcie.
Ak zamestnanec absentuje, či ináč si nedostatočne plní svoje povinnosti voči zamestnávateľovi je prepustený, v najlepšom prípade preradený na inú ním zvládnuteľnú prácu.
Ak politik v inej, než zvoliteľnej funkcii v politickom rezorte si nedostatočne plní svoje povinnosti je odvolaný z funkcie.
Ak však politik v parlamente, či inej podobnej (celoštátnymi voľbami) voliteľnej funkcii, si nedostatočne plní svoje povinnosti, absentuje, je pasívny je neodvolateľný (pokiaľ sa nedopustí trestného činu nezlučiteľného s výkonom jeho politickej funkcie) a chránený poslaneckou imunitou, odchod z funkcie počas volebného obdobia závisí len na jeho dobrovoľnom súhlase so svojim odchodom. Tak určuje volebný zákon a zákony o výkone funkcie vo volených orgánoch.
Otázka:
Je na svete fungujúci parlament, či iný (vyšší) volený orgán, kde voliči, či nimi zvolení zástupcovia takéhoto poslanca odvolať?
Doplňuji:
fungovanie volených orgánov u nás snáď všetci poznajú, ale…
zjavne vám v záplave vysvetľujúceho textu ušiel text otázky:

Je na svete fungujúci parlament, či iný (vyšší) volený orgán, kde voliči, či nimi zvolení zástupcovia takéhoto poslanca odvolať?

Kto by o takom vedel, sem s ním, nebojte sa to zverejniť
ďakujem

Nejlepší odpověď
annas

Mložnost odvolat poslance kvůli velké absenci jsem našla jen v minulosti.

Český zemský sněm – zákon , č. 56/1863 z pro království České.
Po vzoru poslanecké sněmovny říšské rady i zde poslanec, který se po osm dnů neúčastní jednání sněmu a na výzvu nejvyššího maršálka se do dalších čtrnácti dnů nedostaví ani se neospravedlní, bude zbaven mandátu.

Později existoval tzv. imperativní mandát, vázaný mandát, tj. závislé postavení člena parlamentu. Ve středověku byli členové parlamentu vybráni či voleni jako zástupci a bylo jim dovoleno rozhodnout jen záležitosti, pro něž jim byl mandát udělen. Postupně bylo dosaženo volného mandátu. Imperativní mandát byl obnoven za socialismu, kdy členové parlamentu byli povinni plnit „vůli svých voličů“ a byli odvolatelní. Ale nikoliv kvůli absenci.

V r. 1990 zmizely z ústavy všechny známky imperativnosti poslaneckého mandátu – zejména odvolatelnost poslance rozhodnutím voličů. Rovnž jsem nenašla zmínku o odvolatelnosti poslance kvůli absenci.

http://www.se­nat.cz/informa­ce/slovnik_poj­mu.php
Jednací řády našich parlamentů v letech 1861–2000

Další odpovědi
tencosepta

Poslanci jsou zvoleni na určité volební období, za tuto dobu jsou takřka nevyhoditelní, jedině, kdyby porušili zákon. Např. poslanec Pepa je nemocen půl roku, za tuto dobu pobírá svůj královský plat a po nemoci se může vrátit do „práce“. Tak to tady chodí.

Mc Merkurion

a existuje práce=zaměstná­ní,kde,když špatně pracuješ,tak tě nevyhodí na hodinu a ještě ti daj tučný odstupný? Promiň,že odpovídám otázkou…
…a zapomněla jsi na proplácení nemocenské od prvního dne

led

oprava:

Je na svete fungujúci parlament, či iný (vyšší) volený orgán, kde voliči, či nimi zvolení zástupcovia môžu takéhoto poslanca odvolať?

Kto by o takom vedel, sem s ním, ďakujem

led

Zámerne som nehovorila o dôvodoch odvolania za výrobu nepodarkov, veď čo iné je zákon o ktorom už pri jeho schvaľovaní pripravujú novelizáciu vadných paragrafov a napriek tomu ho schvália – vadný výrobok, pretože sú na to hneď dôvody ako „nedostatok času na legislatívu“, „treba ho hneď schváliť v stave v akom je, pretože…(nasledujú "múdre“ dôvody). To, že aj toto je mrhanie vzácnym časom a štátnych peňazí, akosi každý hneď zabudne pokiaľ sa ho to priamo nedotýka.