Pájo

„Je na snadě“. Kdepak, že to tedy je a proč se to tak říká?

Věděli byste? Otázka pro polygloty, znalce jazyka a další jazykozpytce.. Děkuji.
Doplňuji:
Pardón, přehlédl jsem, děkuji za info.

Nejlepší odpověď
annas

Nabíledni – evidentní, jasné, očividné, tedy na první pohled zřejmé.

Doplním ještě svou předchozí odpověď, v níž je uvedený novější význam. Nasnadě může ještě znamenat mít po ruce, pohotově, to co lze jistě míti – tak uvádí Jungmannův slovník, který se poporvé o tomto spojení zmiňuje.

Významy slov se posouvají.

Další odpovědi
quentos

Otázka už tu padla a uživatelka Kerberus citovala v tomto ohledu přímo historickou mluvnici (jinak výraz se, alespoň dnes, píše dohromady):

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-slovo-nasnade-jak-to-vzniklo

rosinka

Je ta otázka i pro obyčejné milovníky českého jazyka? Aby mi odpověď zase nesmazali. Já bych řekla, že je to tam, co je „nabíledni“. A myslím si, že to znamená – jasnou a jednoduchou věc. Tak bych to použila já a jsem ráda, že je ta čeština tak zajímavá.

Pájo

Ano! ;)

rosinko, ta otázka je i pro obyčejné milovníky českého jazyka!

Ti patří totiž do výše zmíněné kategorie „znalec jazyka“…jen to o sobě nevědí, přestože to snadno dokladují svým citem pro jazyk a znalostmi, což je nabiledni!
Ty jsi toho zářným důkazem!

Pájo

🙂

Kerberus

Pájo, chvála je hezká, ale je třeba si uvědomit, ře rosinka neuvádí zdroje, odkud čerpá, již jsem ji několikrát upozorňovala.

To určitě není správné.

Kerberus

rosinko, pokud se mýlím, omlouvám se.
Kvůli ověření a rozšíření případných informací uvádějte prosím zdroj.

Pájo

Ano, ano…to je pravda… trochu té kritiky, aby nám nezpychla…
Jinak zůstává, že cit pro jazyk má ;)

Pájo

Doplňuji „bez skrupulí“ (http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/skru­pule), že pochvala patří i vám všem, kteří uvádíte zdroj!