Jiří Bohumil

Je možný větší rozdíl v intenzitě a kvalitě signálů mezi jednotlivými Multiplexy DVB-T?

Přijímám TV signály pozemního vysílání (T) multiplex 1-kanál 36, multiplex 2-kanál 53 a multiplex 3-kanál 51. Všechny z vysílače Praděd a všechny jsou o výkonu 100 kW. Od antény mám přímou viditelnost vysílače. Na dvou TV Samsung mi jdou všechny programy OK a bez problémů. Ale na menším a starším TV Sencor mi nejdou programy multiplexu 2-kanál 53. Signál klísá, někdy programy jdou, pak zase ne. „Laboroval“ jsem už s anténou, zapojením a odpojením napájení jejího ant.předzesilovače, přehazováním kabelů na rozbočovači (neaktivním), přemisťováním tohoto TV na místa fungujících Samsungů a stále se mi na tom Sencoru nedaří spolehlivě programy kanálu 53 přijímat (asi má menší citlivost). Na tomto Sencoru je dokonce detekce signálů a u toho kanálu 53 mi dává, že kvalita signálu kolísá mezi 0–45% a síla signálu 0–60%. U obou ostatních kanálů (36 a 51), na tomto Sencoru, mi dává sílu signálu 100% a kvalitu 60–70% a tyto jdou bez problémů. A zrovna na tom multiplexu 2-kanálu 53 jdou dosti sledované stanice Nova a Prima a jejich variace.
Je možné, aby u jednotlivých multiplexů, ze stejného vysílače, se stejným výkonem, byl takový rozdíl?
Doplňuji, že měřené hodnoty signálu jsou všechny na problémovém TV Sencor.

Nejlepší odpověď
Roman71

Příčina bude v tom, že TV Sencor je už od výroby „tupá“ na příjem signálu. Pokud TV Samsung na stejném místě (kabelu) ukáže 100% bez kolísání, je to v pořádku. Jediné, co by ještě mohlo pomoct, zkusit zařadit do odbočky k TV Sencor zesilovač, ale za cenu zhoršení kvality signálu. Zkusil bych navštívit servis a nechat v TV Sencor vyměnit tuner. Může být vadný, když ukazuje signál 0–60%, to by mohlo pomoct.

Doplňuji: To vážně vypadá na vadný tuner (více v diskuzi).

Roman71

Tip na řešení problému:
Vyfotil bych štítek modelu televize Sencor a poptal se v servisech, kolik by stála výměna tuneru. Podle toho, co popisujete, to vypadá, že se možná po tuneru proběhlo přepětí z blesku (samozřejmě pokud se to takto neprojevuje už od zakoupení).

Jiří Bohumil

Romane71.Díky za reakci. Poptám se. Ten Sencor jsem dříve používal pouze na satelitní přijímač (přez scart), takže jak fungoval T-tuner jsem neměl vyzkoušen. Je mi ale divné, proč funguje bez poroblémů na příjem kanálů 36 a 51a nejde pouze příjem kanálu 53. Mě se to jako vadný tuner moc nejeví. Muselo by to být pouze někde v naladění toho konkrétního kanálu 53. Ale jestli je to možné, to už nedokážu posoudit. Ještě jednou díky a zdravím.

Roman71

Není zač. Je dost jistě možné, že je 53.kanál (oproti 36. a 51.kanálu) slabší a Samsung to bez problémů zpracuje. Sencor má obecně slabší tuner, ale že by až tak slabý, to se mi fakt nezdá. Servis poradí víc.

Zdravím ze severu Čech a rádo se stalo :)