standa

Je možný souběh funkcí člena představenstva a.s. a ředitele této a.s. ?

Před časem zde byla položena obdobná otázka o souběhu zmiňovaných funkcí. Tenkrát jsem odpovídal (viz odkaz níže)… a nyní tuto odpověď doplňuji o informaci o průlomovém rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) s tím, že zároveň pokládám řečnickou otázku:

Je to spravedlivé ?

http://ekonomi­ka.ihned.cz/c1-50006270-desitky-tisic-lidi-prijdou-o-nemocenskou

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-muze-byt-reditel-akciove-spolecnosti-zaroven-predseda-predstavenstva-prosim-o-sdeleni-prisl-prav-predpisu

Odpovědi
dudu

Brno – Tisíce českých šéfů firem nemají nárok na nemocenskou a možná při vypočítávání důchodů přijdou o řadu let. Podle Hospodářských novin to vyplývá z prosincového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Soud potvrdil, že statutární zástupci společností, tedy jednatelé či členové představenstev, nesmějí být ve firmě zároveň zaměstnáni na postech se srovnatelnou náplní, například jako ředitelé.

Nechci hodnotit zda-li je tento postup spravedlivý, ale z vlastní zkušenosti se domnívám, že smysluplnný. Před léty jsem byl místopředsedou dozorčí rady jedné větší státní akciovky. Když jsem se snažil tehdejšímu předsedovi představenstva a současně i řediteli společnosti zabránit v tunelování matky, navrhl zakladateli snížit o jednoho počet členů dozorčí rady a poté jsem byl z dozorčí rady vyřazen. Dnes je mi jakousi satisfakcí, že po následném bezbřehém vytunelování subjektu sedí za mřížemi. O nakradený majetek však přesto nepřišel neboť ho včas převedl na svoje příbuzenstvo.

Pralinka1979

Dudu: jj, Standa to tam zmiňuje viz. jeho odkaz 🙂

standa

🙂 asi jste si nevšimnul mého odkazu v otázce, kde na vámi zmiňovaný článek z Hospodářských novin, upozorňuji 🙂

http://ekonomi­ka.ihned.cz/c1-5 0006270-desitky-tisic-lidi-pri jdou-o-nemocenskou