Angelique

Je možný přenos viru HIV zvířaty na člověka?

Vím, že se nemůže většina zvířat HIV nakazit a být jeho nositeli (jen některé opice, ale se v ČR běžně volně nepohybují).

Je ale možný přenos viru HIV zvířaty na člověka?

Modelová situace a)

Například když si hraje HIV+ osoba s kočkou a ona ji škrábne nebo kousne. Může následně tato kočka nakazit ostatní lidi tím, že je následně poškrábe nebo kousne? Předpokládá se HIV+ krev za drápky nebo v puse kočky.

Modelová situace b)

Komár načne sát na HIV+ člověku, saní přeruší a pak začne sát na zdravém člověku, je možný přenos HIV viru nějakým bodavým hmyzem?

Modelová situace c)

Pokud pokouše pes skupinu lidí, ve které je HIV+ osoba, je možné přenos viru krví v puse psa na jiné osoby?

Modelová situace d)

Jsou nějaké jiné možnosti přenosu krve z HIV+ osoby na HIV- osobu prostřednictvím zvířete?

Takže přenos injekční jehlou od HIV+ přenos možný je a přenos krvavým (HIV+) drápkem kočky přenos možný není ? No nebyla bych si tak jistá, že to možné není a docela bych se bála. Vlastně z jakého důvodu by to možné nebylo ? Vždyť je to stejná HIV+ krev a také se dostane do rány.

Nejlepší odpověď
Kepler

Situace a, b a c nejsou možné. U opic je situace složitější, jsou v podstatě původci HIV. Podrobněji to tady popisovat nelze, odkazuji na: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/HIV

Další odpovědi
Drap

Ne, myslím, že v uvedených příkladech to neni možné.