Spanel

Je mozne zjistit od kud pochází příjmení Balazs a Trybsky? Dekuji

Nejlepší odpověď
annas

Co na to D. Moldanová v knize Naše příjmení?

Trýb, Trýbský (z různých důvodů je možné i krátké y) – z německého osobního jména Trieb = letorost; z hornického osobního jména trjeb = výtah rudy z dolu; mlýnská kladnice (součást mlecího složení, převádějící pohyb mlýnského kola na mlýnský kámen); z místního jména Trieb v Bavorsku a ve Vogtlandu – největší pravděpodobnost původu vyplývá z tvaru přídavného jména Trybský – pocházející z tohoto místa); též obecné jméno trýb = odnož.

Různé možností – tvar přídavného jméno vyjadřuje vztah ke jménu podstatnému nebo místnímu.

Balázs – zřejmě maďarského původu. Jde o maďarskou variantu jména Blažej, a to z řeckého osobního jména Blasios = neobratný.

Jinak česky psané příjmení Baláš, pochází ze starozákonního osobního jména biblického půlvodu Baltazar = bůh chraň králův život.

Samozřejmě mohlo jít i o chybný zápis v matrice či úprava z jiných důvodů. Jedině z rodokmenu byste se dověděl, odkud první nositel příjmení pocházel.

Další odpovědi
antík

Balasz bude maďar a Trybsky nějaký východní slovan

PlayStickCZ

skus https://www.kdej­sme.cz