arygnoc

je možné zistiť použitie azbestu u staršej stavby?

resp. jeho pozostatky?

;-Q

Nejlepší odpověď
gecco

Je to složité…
V podstatě musíš stavbu ´prohlédnout´ a v případě podezření na materiál obsahující azbest odebrat vzorky a nechat je analyzovat. Do jisté míry se lze ´odpíchnout´ od stavební dokumentace – je-li jaká…
😉

Další odpovědi
Pepa25

Analýzou konkrétních materiálů.
Příklad ze života: v jednom panelovém domě jsou součástí stupaček v bytových jadrech vzduchotechnické kanály, které jsou obklopeny deskami neznámého složení s podezřením na azbest. Takže samospráva uloupla kus 20×20 cm z jedné desky a poslala do nejmenovaného ústavu, kde udělali rozbor (za pár tisíc) se závěrem, že asbest tam není.

marci1

„Možnost, jak zjistit přítomnost azbestu třeba v domě je – ale sám si to neuděláte. Dělají to specializované firmy. Aby byl výsledek vypovídající, mělo by se prakticky do každé místnosti umístit takové zařízení, kterým laicky řečeno prochází několik hodin vzduch. V daném zařízení, je takový "pruh látky“ a na něm ulpívají částečky ze vzduchu. Toto se pak „hermeticky uzavře“ a převeze do laboratoře, kde se pod mikroskopem zkoumá, jestli na onom „pruhu látky“ azbestová vlákna ulpěla či nikoli. A pokud ulpěla, tak kolik. Každý takový test (jedné místosti) stojí kolem 5 000 Kč, čili není to levná záležitost…„
https://www.po­radte.cz/domac­nost-a-bydleni/24485-jak-zjistit-nebezpecny-azbest.html "tomášek“

arygnoc

@marci1:

čiste teoreticky – nestači by rozbor filtra klimatizácie?

;-Q