Lgee

Je možné, že existují ještě jiné barvy, které neznáme?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Ano

Přesněji řečeno, existují miliony různých odstínů od každé barvy a jen některé jsou nějak pojmenované. Navíc lidské oko vnímá jen některé z nich, což ke všemu velice individuální. Je známo, že ženy rozpoznávají více barev než muži, ale ani ony nevnímají všechny. Zatímco, někdo vnímá jen ty nejběžnější barvy plus nanejvíš tmavou a světlou variantu, například malíři rozpoznávají obrovskou škálu barev.

Další odpovědi
Dochy

Ne

Těžko odpovědět. Víme poměrně přesně co je oko normálně schopné vnímat. Standardně má člověk 3 druhy barevně citlivých tělísek a tím jsou možnosti barevného vnímání dané. Někteří lidé (prý zejména ženy) mohou mít 4 druhy barevně citlivých tělísek, takže mohou barvy teoreticky vnímat jinak a možná v jiném rozsahu. Ale v základu: Jako barva se bere lidské vnímání optického záření a myslím, že jsem již nějaký čas vygenerovat jakoukoli běžně vnímatelnou barvu. Z tohoto pohledu žádné dosud neznámé barvy neexistují. A bacha aby nedošlo k omylu: Na obrazovce monitoru opravdu všechny barvy neuvidíte (pokud si ho sami nenabarvíte 😉

M_Petr_M

Ano

Barvy v infračerveném anebo ultrafialovém spektru

led

Ne

Všeobecný pojem pre farby záleží na frekvencii, ktorú je ľudské oko vnímať. Každý človek vníma farbu podľa svojich schopností vnímať a rozlišovať toto vlnenie svetla.

1 – Sú základné-primárne farby svetelného spektra RGB (aditívny farebný systém) zjednodušene Červená-Zelená-Modrá. Všetky ostatné „farby“ vznikajú zmiešaním týchto primárnych farieb v rôznom vzájomnom pomere a intenzity svetla.
Čierna – zdroj nevyžaruje žiadne svetlo
Biela – zdroj vydáva svetlo rovnomerné vlnenie všetkých troch primárnych farieb s maximálnou sýtosťou
2 – Potom poznáme takzvané doplnkové svetlo, CMY farby, azúrová Cyan, purpurová Magenta a žltá Yellow, (subtraktívny farebný systém) ktoré používajú maliari. Ak zmiešame ich najsýtejšie odtiene, dostaneme čiernu farbu.
3 – To. čo vidíme na počítačovom monitore je vlastne miešanie RGB farieb
Tlačiarne zmiešavajú systém CMY
Výhoda formátu CMY je tá, že výsledná farba CMY sa dá veľmi jednoducho získať z modelu RGB pomocou vzorcov:
C = (255 – R); M = (255 – G); Y = (255 – B)
255=plná sýtosť danej farby

Nebudem písať viac, k optike a farbám je kvantum dostupnej literatúry, počnúc učebnicami základných škôl až po vedeck práce. Zjednodušený výklad nájdete https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Farebn%C3%BD_mo­del#Farebn.C3­.BD_model_CMY­.28K.29

Kepler

Ano

Bylo by zajímavé vidět v infračerveném, nebo ultrafialovém spektru. Takové barvy člověk nikdy neviděl ani neuvidí. Když tak jenom přístrojově, ale to jsou barvy náhradní.

kolmano

Ne

Dochy

Led: trochu bych polemizoval o tech zakladnich RGB barvach… Zakladnimi barvami je spektrum duhy (spektralni barvy). RGB ktere pouzivame v monitorech je zjednoduseni barvoveho systemu tak abychom dokazali zobrazit co nejvic co nejjednoduseji (nejlevneji) ale rozhodne to neni dokonale.

led

Pre mnohé, ľudským okom, viditeľné odtiene farieb ani nemáme samostatné pomenovanie, vyjadruje sa nanajvýš medzinárodným kó­dom.