Avatar uživatele
?

Je možné žádat o výživné partnera z neregistrovaného soužití?

13 let jsem žila s přítelem jen tak na psí knížku, nikdy mi nic na holky nepřispíval, ale zajišťoval domácnost koupil pračku, nábytek občas jídlo,ale ohledně dětí šlo vše mimo něj. Teď se s námi rozešel a já se chci zeptat jestli je možné v našem případě žádat o výživné. Zda mám nárok. O vše nás připravil vyhodil nás z bytu a já musím děti zajistit sama. Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Děti mají otce uvedeného v rodných listech a mají jeho příjmení.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: ?

Zajímavá 0 před 4055 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
charliesheep

Pokud je dotyčný otcem dětí a je uveden i v rodných listech,má k dětem zákonem danou vyživovací povinnost.Výši výživného stanovuje soud,je dobré obrátit se s žádostí o radu na právníka,pak dle jeho pokynů podat písemnou žádost k soudu v místě posledního společného trvalého bydliště.Existuje i možnost dohodnout se mimosoudně,taková dohoda ale musí být písemná a ověřená minimálně notářem,nejsem si však jist s jakým úspěchem lze vymáhat nároky z takové dohody vyplývající v případě,že nejsou plněny.
Doplňuji:
V tom případě má bývalý partner jako jejich otec zákonem danou vyživovací povinnost a výživné platit musí.U soudu vám přidělí právního zástupce,ten za stát zastupuje děti a jejich zájmy,u právníka za radu či pomoc při sepsání žádosti zaplatíte cca 300,– až 600,– Kč,což zase není tak moc,za podání na soud se platí 1000,–Kč kolek,takže do toho bez obav jděte,nejde tady o vás dva,ale o vaše holky.

Upravil/a: charliesheep

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Soud je až ta poslední možnost jak se domoci svých práv.
V první řadě se obraťte se svými problémy na Odbor sociálních věcí a zdravotnictví, oddělení péče o děti. Zde by Vám měli pomoci nejen radou, jak dále postupovat, ale v případě, že nemáte kde bydlet, nemáte peníze atd., měli by Vám pomoci se všemi těmito problémy. Také Vám pomohou s případnou žalobou na otce dětí ohledně vyživovací povinnosti na dcery (a bezplatně).
Pokud jde o věci, které jste kupovali společně za dobu Vašeho soužití, budete mít smůlu. Ale cokoliv jste kupovala Vy sama a máte na to doklad nebo svědky, s největší pravděpodobností získáte zpět.
Děti sama rozhodně zajišťovat nemusíte. Každé dítě má dva rodiče a ti se o ně mají starat (rukou společnou a nedílnou) do doby, než to toto dítě je schopno udělat samo. Takže neberte všechny problémy na sebe. Na úřadě Vám určitě pomohou a postupně se veškeré problémy vyřeší.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Zažádat můžeš, ale nic nedostaneš. Je to stejné, jako kdyby jsi chtěla žádat o výživné kolemjdoucího na ulici. Jste dva naprosto cizí lidé. Pokud jsou děti společné, tak potom by to mělo smysl.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Děti mají samozřejmě právo na výživné od otce, váš rodinný (partnerský) stav s tím nesouvisí. Pokud vás otec dětí všechny vystěhoval z bytu, tak zařízení, kterým přispěl na provoz domácnosti (nábytek, pračka atd.) mu asi zůstalo, ne? I v partnerství se oba rodiče mají o náklady na domácnost a potřeby dětí dělit.
Obraťte se okamžitě na Odbor péče o dítě, jistě vám poradí a pomohou, jsou tam od toho aby v těchto případech zasáhli a podali např. žalobu na předběžné opatření atd.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Led_

charliesheep,
vaše pochybnosti ohľadom dohody o výživnom sú namieste. Väčšinou to nefunguje.

před 4055 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
charliesheep

Led_
vím,že s tím bývají veĺké problémy,jen jsem poukázal na fakt,že tato možnost existuje.Jo,hodně „otců“ má dojem,že jejich starost o děti končí jejich zplozením…

před 4055 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek