huxa

Je možné vypouštěním aerosolu do ovzduší trochu ovlivňovat počasí?

Slyšel jsem o něčem jako chemtrails, ovšem s tím, že se vypouští do ovzduší něco jako aerosol, který by se měl vypouštět při bezoblačné obloze, aby tolik nepálilo slunce a v při předpovědi velkých dešťů, aby tolik nepršelo. V okruhu kolika procent by toto mohlo mít úspěch?

Nejlepší odpověď
anonym

Aerosol je směs pevné látky a nebo kapaliny s plynem (tedy cokoli neplynného v plynu rozptýleného)
___
Zhruba od 50. let 20. stol probíhaly (leckde dosud probíhají) pokusy ovlivňovat počasí pomocí rozptylování nějakých látek v různých vrstvách atmosféry*) (vyvolávání deště apod.). Nakolik jsou tyto pokusy účinné nevím.
Pokud jde o „chemtrails“ – podle mne jde o fámy – podobně , jako si např. ve starověku lidé nedokázali vysvětlit přírodní jevy (takže si vybájili například boha hromu a blesku), nedokážou ani dnes někteří pochopit fyzikální jevy a procesy a vymýšlejí konspirační teorie… Ty zmíněné pokusy probíhají ´lokálně´, za kontrolovatelných podmínek, jinak by neměly smysl.
😉
*) pokusy s různými látkami (a cíly) probíhají od troposféry po ionosféru

Další odpovědi
Emefej

Aerosolem nevím, ale rozptylováním krystalů jodidu stříbrného do mraků lze vyvolat lokální déšť. Pokud se to přidá do bouřkových mraků, nevznikají kroupy, ale jenom prší. Podobně účinkuje např. i cement, funguje to na principu vzniku kondenzačních center. Pokusně se obě metody používaly pro ochranu vinic před krupobitím. Na chemtrails nevěřím.