Fyzik amatér

Je možné vyjít z vody suchý?

jdu se koupat a nechci se namočit. Jak na to?

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Za určitých okolností ano. Jen je potřeba se namazat látkou, která vodu nesnáší. Zkusme si potřít prst nějakou mastí nebo vazelinou. Když prst vytáhneme, zjistíme, že na něm voda není, kromě několika kapek. I ty však setřepáním lehce odpadnou.

Je vidět, že voda se s mastnotou nesnáší, stejně jako třeba s parafinem. Rtuť se chová podobně téměř ke všem pevným materiálům. Nenamočí sklo, dřevo ani kov.

Voda je v tomto smyslu zajímavá. Řekli jsme si, že nesnáší mastné povrchy, ale dobře smáčí čisté sklo. To zná každý automobilista. Proto po povrchu karosérie automobilu pečlivě roztírá lešticí vosk a naopak sklo čistí lihovým přípravkem. Když pak kápne voda na naleštěný plech, zůstane kapkou, zatímco na skle se rozteče ve velmi tenkou vrstvu.

K látkám, které smáčí téměř všechna tělesa, patří petrolej. Rychle se rozteče po skle, kovu, pronikne do všech škvír.

Nesmáčitelnost předmětů může způsobit zajímavé jevy. Vezměme si například jehlu a potřeme ji mastí nebo olejem. když ji opatrně položíme na vodu, nepotopí se. Když se pozorně podíváme, vidíme, že jehla prohnula hladinu vody a leží v “dolíku”. Stačí však jen malé přitlačení a jehla klesá ke dnu.

Tento zajímavý jev využívá hmyz. Asi známe např. vodoměrky (bruslařky). Chodí po vodě a nenamočí si ani nohy.

Další odpovědi
alenka901

neopren a plavecká čepice

dewil

koupej se na břehu…