sonísek1234

Je možné vidět umělou družici pouhým okem z povrchu Země? Řekněme v nadmořské výšce např. 700 m n. m.

S kamarády jsme pozdě večer, za jasné oblohy a dalo by se říct bez výrazného vlivu světelného záření, pozorovali oblohu. Najednou jsme uviděli malinký objekt, který velice mírně blikal, v poměrně krátkých intervalech červeně a bíle(možná i modře). Zaznamenali jsme také , že se objekt pohyboval velice pomalu do pravé strany. Poté jsme začali diskutovat zda-li se jedná o letadlo či je opravdu možné pozorovat umělou družici pouhým okem. Předem Vám děkuji za reakce a postřehy.

Nejlepší odpověď
gecco

Jo, některé družice je možné spatřit – projeví se jako bílý záblesk, bývá vidět i ISS – ale nic z toho nemá poziční světla (neblliká) – viděli jste fakt letadlo…
😉

Další odpovědi
orwell

Samozřejmě to možné je, ale pouze jako malý svítící bod pohybující se rovnoměrně v nějakém směru a rozhodně nebliká! Informaci, kdy lze nějaký takový kosmický objekt pozorovat, lze získat na nejbližší hvězdárně. To, co jste viděli vy, byla patrně poziční světla letadla.

talka

Ano, často jsme závodili, kdo dřív uvidí družici.

Paranormal

Je to možné, ale nepravděpodobné, protože družice nebliká. Mohlo to být pouze letadlo, které ve výšce okolo 10km sotva vidíš a vidíš jen blikání.. Nebo to také mohli být zbylé úlomky raket nebo raketoplánů ve kterých se odráží světlo.

Kepler

Různobarevně blikající objekty jsou letadla. Družice jsou viditelné, pokud jsou mimo stín Země, ISS velmi jasně. Některé družice mohou měnit svou jasnost a viditelnost, pokud jde o satelity mimo kontrolu, které se otáčejí a nastavují Slunci různé plochy.

Lamalam

Družici vidět můžeš. Pokud to blikalo modře, bylo to UFO, letadla modrou barvu nepoužívají.

Agneta

Ano je, a jsou vidět i meteority – a to častěji než by si člověk myslel:D