Putin

Je možné „vidět“ minulost?

Je pravda, že pokud se koukneme na Zemi „výkonným“ dalekohledem například z místa 10 světelných let od Země, tak uvidíme Zemi jak vypadala před 10 lety? (Samozřejmě bychom se tam museli první dostat)

Nejlepší odpověď
gecco

Ano a ne…
😉
Světlu (tedy obrazu) skutečně trvá ´cesta´ dlouhá 10 ly 10 let – tedy bys v té vzdálenosti viděl to, co bylo před 10 lety…
Na druhou stranu je rychlost našeho pohybu teoreticky limitovaná rychlostí světla (fakticky je to ale ještě mnohem méně), takže se do takové vzdálenosti nebudeš schopen dostat ´před´ tím obrazem… Pomíjím takové fenomény, jaký mi ´jsou´ třeba červí díry.
😉
Ale jo – pokud bychom, teoreticky, umístili nějaký teleskop, který by zachycený obraz odesílal zpět na Zemi, viděli bychom to, co se na Zemi dělo před 20 lety (10 světlo tam a 10 signál zpět)…
😉
Doplňuji:
Mimochodem – se stejným zpožděním pozorujeme třeba hvězdy – to, co nyní vidíme, se ve skutečnosti stalo před nějakou dobou (podle vzdálenosti).
😉

Další odpovědi
Kelt

Podle rychlosti světla my vidíme věci a události ve vesmíru, jak se staly před mnoha lety. Ale to je fyzikální záležitost. Co takové vzpomínky? Promítání a vidění v duchu minulých událostí? Ale to vidíš jenom ty, ale události ve vesmíru mohou vidět všichni.