Wang

Je možné v paneláku (nejvyšší patro)trubky ústředního topení šetrně (a mělce)zasekat (čistě pod omítku)?

Doplňuji:
To: honza19hk
odvzdušňovací ventil je na radiátoru, jak to s tím souvisí? Nechystám se zazdít radiátor.

Nejlepší odpověď
Funna

Zasekat něco pod omítku, bez narušení panelu je klidně možné, ale vy snad máte v paneláku víc omítky, než pár milimetrů?…a vypuštění celého otopného systému, v tom taky vidím trochu problém…

Další odpovědi
anonym

To chceš dělat na černo? I kdybys měl byt v osobním vlastnictví, tak ÚT spadá do TZB (technické zařízení budov), tedy do společného majetku a tudíž podléhající nejen souhlasu vlastníka objektu (družstvo nebo společenství vlastníků), ale min. i stavebnímu ohlášení a při zásahu do nosných stěn i stavebnímu povolení, posudku statika, či řešení od autorizovaného projektanta.
(I u zděných staveb preferují plynaři a topenáři rozvody vrchem, vzhledem k dilatacím a možnostem vizuelních i tlakových revizí.)
Doplňuji:
ad mosoj, po ryze technické stránce jsme skutečně při modernizacích staré panelové zástavby frézovali el. rozvody do dělících (nenosných) panelů.
Jinak dnes už existuje řada lišt včetně soklových podlahových (viz odkaz), nebo parapetní žlaby s modulem na zásuvková hnízda (zvlášť PC rozvody) apod.
http://www.flo­orwood.cz/podla­hove-listy-soklove/

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C3%BAt%20v%20pa­nel%C3%A1ku

anonym

Nelze, a ikdyby tam bylo kolem 3 cm omítky, tak co tak tepelná roztažnost? Každou chvíli by někde praskla stěna.
Doplňuji:
Odvzdušňovací ventil slouží pouze na odvzdušnění topné soustavy.
Je potřeba vypustit vodu z radiátoru po podlahu patra, je to poslední patro, takže stačí upustit pouze cca metrový sloupec vody, to se provádí tak, že se v místě topeniště (kotelna) povolí vypouštěcí ventil a následně se po chvilce povolí odvzdušňovací ventily u všech radiátoru v posledním patře. Ještě stojí za to se mrknout jestli není uzavírací ventil topení (2×) ve stupačce, pak by stačilo pouze vypustit vodu ve své bytové jednotce. Určitě o tomto musí vědět správce objektu.
Po vypuštění vody, se provede vyfrézování drážek do stávajicí stěny, pak natažení otopových trubek (dnes nejčastěji plast), následně se usadí radiátory, provede se natlakování (dopuštění vody do topného systému, někdy se přidává speciální emulzní látka pro snížení koroze), aby se vidělo jestli někde neuchází voda a pak se povrch upraví do původního stavu (nahození omítky, sádrování, zapucování malování). Toto se provádí v letních měsících, teď na to už nikdo nepřistoupí, je to tak na minimálně týden práce, kdyby se to mělo dělat tak jak má, tak by to trvalo tak 5 týdnů.

honza19hk

Vzhledem k tomu že to není omítka ale betonový nástřik a je silný max 5mm.Tak asi těžko bez toho aby se to muselo sekat do panelu.A vzhledem k tomu že topení je pod okny a to jsou nosné panely tak to asi nepřipadá v úvahu sekat panely.Navíc to není jen tak vysekat díru do železobetonu.Navíc tepelná roztažnost oceli by ti trhala omítku a možná by praskly i ty trubky.Takže by ti tam začala téct horká voda pod tlakem víc než 4 atmosfér.Ikdyž technikcy to možné je,bych to nedělal,už jen protože když něco praskne tak je průser.Navíc v posledním patře je odvzdušnovací ventil.A k němu musí být přístup tak abys tam mohl dák kyblik pod něj v případě odvzdušnění.

mosoj

Pominu-li nějaké právní a možná!! statické problémy ( které si musíš vyřešit sám) tak to teoreticky jde. Pod omítku ale ne ( pokud vím na panelu je jenom tenoučká vrstva).
Bylo by třeba vyříznout drážku přímo do panelu.
Kvůli dilataci by trubka musela být obalena filcovou páskou nebo polyuretanovou pěnou. Zcela běžná praxe u rozvodů teplé vody a pod.

Doplňuji:
A ještě jednu nevýhodu má takové řešení. Tepelný výkon takovéhoto vedení je odváděn do zdi, kdežto volně vedená trubka vyzařuje své teplo do prostoru místnosti.
Právě proto aby se toto nedělo , se dává hliníková izolační folie za radiátory. Nedávno zde na to byla otázka.

elektrikář

V panelu je pod povrchem armatura pak zeslasbíte panel To by vám žádný majitel paneláku nedovolil, Nehledě na práci topenáře. Trubky lze schovat za přizdívku heblu .. A důkladně obalit izolací jinak pro tepelnou dilataci bude vaše dílo praskat.

terry

Možná by bylo dobré zvážit zakrytí sádrokartonem.
Je možnost také vytvořit nějaké zapuštěné poličky apod.
Viděla jsem to a vypadá to moc dobře.

Wang

Díky všem za přínosné připomínky a postřehy.

Po dlouhé úvaze (i díky vašim radám) to zasekávat do panelu nebudu a vyřeším to pouze změnou trasy (se souhlasem společenství). Nechám si schválit radiátory se spodním vývodem a trubky pak dám úhledně několik cm nad podlahu (aby byl zachován spád atd., to už zařídí topenář) a buď je nechám na povrchu a pěkně natřu nebo je umístím do vhodný krycí lišty, jak dobře radí Dr.Axl.
Vážení a milí, je radost s vámi konzultovat ;)
Protože, čím víc hlav…

…tím víc kulichů.

Wang

To Dr.Axl
právě že to nechci dělat na černo.. to bych se neptal a dávno to měl vykutany, ale nechci udělat nějakou ptákovinu a narušit statiku, vč. funkčnosti rozvodů topení.
Z právního a zákonného hledisky a tom vím, takže zjišťuju reálnost a proveditelnost.

Příští rok budu v byte (OV) měnit i několik radiátorů a tak bych rád upravil i ty trubky.
Se samotným provedením si poradit umím (jak co zaizolovat kvůli tepelný roztažnosti, jak to omítnout, aby pak nepraskalo omítnutí).
To že bych přišel o podíl tepla, které do místností dodávají rozvody na povrchu, si taky uvědomuju.

Wang

Opravuji:
Z právního a zákonného hledisky a tom vím kulové

Wang

Funna, máte pravdu, mám tu místy max. tak 5 mm omítky – jen jsem tím chtěl naznačit, že bych tu nedělal žadný hara-kiri.
Celý otopný systém by se nevypouštěl, postačí snížit hladinu – jsem nejvyšší patro.
Spíš by mě zajímalo, jak to udělat legálně, jestli to mám někde hlásit, zda potřebuju názor statika? apod., pokud byste věděli a mohli mi poradit.

Funna

dle stavebního zákona – pokud nezasahujete do nosných konstrukcí, není potřeba řešit nic „statického“…a zasekání JEN DO OMÍTKY není zasahování do nosné konstrukce…takže nic se nemusí nikam hlásit ani odsouhlasovat…co­pak, když si chcete zasekt např. kabel k vypínači zasekat POD OMÍTKU to někam chodíte hlásit???…ale pořád nechápu, jak min. coulku chcete zasekávat do omítky pár milimetrů tlusté…a snížit hladinu?…jasné, že když jste v posledním patře tak teoreticky stačí vodu „odpustit“…ale snad máte samostatně uzavíratelnou stupačkovou větev…jinak to bude o spolupráci se všemi sousedy ve dvou podlažích…

Wang

Takže mi není rozumět, což není chyba na Vaší straně ;)

Trubky bych rád zasekal do panelu (nikoli jen do omítky).
Obvodovej panel má tloušťku nějakých 28 – 30 cm.
Na trubky (a jejich izolaci) bych musel do panelu vysekat šlic cca 6,5 cm hluboký. Dlouhý by byly max. 120 cm.

Je to zásah do statiky – konstrukce panelu?
Žádnýho paneláře, který by panely odléval a znal skladbu, neznám. Proto taky ten statik?

Funna

aha…takže zasekat do panelu…tak to je ZÁSAH DO STATIKY…protože krytí želez které vystužují beton je tak 2,5cm, memáte šanci tak vysekat drážku bez porušení ocelové výstuže…to vám nikdo nepovolí…takže na nějakých 6,5 cm v klidu zapomeňte…prostě je to nereálné…pokud opravdu toužíte být bez viditelných trubek, je nesmysl je v bytě izolovat, takže ji přilepit něsně ke zdi a pak to jako celek zaomítat, nebo to překrýt sadrokartonem…ale dělat takové šílené úpravy kvůli pár trobkám mi pripadáá sdost nesmyslné…a pokud toužíte po skladbě venkovního panelu, protože topení bývá na fasádové stěně, tak ho klidně popíšu…

Wang

zaslání skladby panelu bych přivítal
zároveň děkuju za rady

Funna

směr z interiéru – 15 cm železobetonu se dvěmi výstužemi (2,5 cm betonu, výztuž, 10 cm betonu, výstuž, 2,5cm betonu), pak 8 cm tepelné izolace a 6cm železebeton jedna výztuž (3,5 cm betonu, výstuž, 2,5cm betonu)…míry jsou samozřejmě cca…
PS: odvzdušňovací ventily jsou na každém radiátoru, ne jen posledním patře .-)

Wang

Díky.

Funna

není vůbec zač .-)

Funna

není vůbec zač .-)

Wang

S izolací trubek počítám.
Praskliny v omítce nebudou, omítku bych zpevnil armovací perlinkou.

Odpustit vodu ve stoupačce nebude problém.

Svařování u mě v podlaze taky bez problému.