lucka86

Je možné uplatnit slevu na poplatníka sama?

Chtěla bych se zeptat přítel v roce 2013 podepsal slevu na dani na poplatníka zaměstnavateli ale ten mu nic nevyplatil proto jsme se rozhodli že za rok 2014 si to podáme sami.Ale nevím kam a jak to vyplnit?Požadujeme slevu na děti a tak jsem dělala daňové přiznání ale jak pořádat na slevu na poplatníka?Děkuji

Nejlepší odpověď
trpaslicek

Zamestnavatel vam nic vyplacet nema, krome vyplaty 🙂 sleva na dani znamena ze z rocni dane zaplati pritel o nejakych 24 tis.mene, ale tim ze podepsal papir u zamestnavatele tak to neznamena ze by mel zamestnavatel vyplatit 24 tisic za rok.. Pokud nemate zadne dalsi prijmy ktere se musi danit tak bych to nehrotila a nechala bych to na zamestnavateli.
Kazdopadne sleva na deti i sleva na poplatnika se dava do jednoho danoveho priznani, do kolonky nekde pod zakladem dane na zaklade paragrafu do ktereho ta sleva spada ( jestli si dobre pamatuju tak to byl snad paragraf 35).

Další odpovědi
McArthur

Daňové přiznání si můžete podat. Stačí to oznámit zaměstnavateli, který Vám dá papír, kde budou rozepsané příjmy a odvody (zdravotní a sociální pojištění). Potom si zaběhnete na Finanční úřad (libovolný), kde si vyzvednete formulář pro podání daňového přiznání fyzických osob a pokyny k vyplnění. To samé uděláte na své zdravotní pojišťovně a na České správě sociálního zabezpečení. Vyplníte si to a nejpozději posledního března 2015 oběhnete své místně příslušné úřady (není to podmínka, ale doporučuji to). Do posledního března také doplatíte případné nedoplatky, případné přeplatky Vám úřady vrátí na bankovní účet. U zaměstnanců ale s přeplatkem nepočítejte.

Jak píše „trpaslicek“, pokud nemáte jiné příjmy, nechte to na zaměstnavateli. Ušetříte si hodně studování zákonů a zbytečné práce. Stačí, když zaměstnavateli řádně nahlásíte vše, co máte, tj. např. to dítě.

ivzez

Lucko, zaměstnavatelům v tomto ohledu můžete věřit.

Daň (slevu na poplatníka) lze vrátit mamimálně do výše odevedených záloh daně.
Pokud zaměstnavatel příteli nic nevyplatil, bylo to pravděpodobně z toho důvodu, že nebylo co vyplatit. (Slevu na poplatníka uplatňoval v průběhu roku, takže po skončení roku už nemuselo být co vrátit.)

V případě nízkých záloh daně lze získat tzv. daňový bonus.
Podmínkou pro jeho výplatu je roční příjem ve výši minimálně
šestinásobku minimální mzdy (za rok 2013 šlo o 48.000 Kč,
za rok 2014 by musel roční příjem činit alespoň 51.000 Kč).

Máte-li pochybnosti o postupu zaměstnavatele přítele,
může si přítel podat daňové přiznání i v případě, že
zaměstnavatel provedl za rok 2013 roční zúčtování daně.

Daňové přiznání a uplatnění slevy je možné až tři roky zpětně. Ten, kdo
neměl povinnost daňové přiznání podat, je může podat bez jakékoliv sankce.

Doporučila bych Vám elektronický formulář, ale pokud s daňovým přiznáním zatím nemáte zkušenosti, bude pro Vás schůdnější zajít si na FÚ (jděte přímo k úřednici, k níž spadáte, neřešte to v podatelně!), se všemi podklady a nechte si od ní s vyplněním poradit.

Podle mých zkušeností bývají úřednice ochotné.
Nenecháte-li to na poslední chvíli, měli byste se setkat se vstřícností.

Doporučuji přiznání podat počátkem března.
V lednu je moc brzy, museli byste pak znovu žádat o vyplacení přeplatku (ten
lze vyplatit do dvou měsíců od podání žádosti – proto radím až začátek března).