Bennyto

Je možné si z lesa odvést padlý strom?

Chci se zeptat zda někdo nevíte jestli neporuším nějaký z X zákonů ČR když si z lesa odvezu vyvrácený padlý strom na topení? Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud má v nejsilnějším místě průměr menší než 8 cm , tak ne. Pokud je větší, tak ano.

Další odpovědi
venkovan

Právní předpis oficiálně porušíš pokud budeš viděn. Je to něčí majetek, a ten má hodnotu.
A pravda je už zde napsána. Bez povolení sběr větví a to ještě k tomu ze státních lesů. Od soukromníka to může být problém.

anonym

Zákon neporušíš jen v případě, že strom zaplatíš majiteli. V tom případě bude asi vhodnější si předem zjistit cenu. Topit zadarmo se v téhle zemi nedá. Mráz, nemráz.

Jose1f

Mám zkušenost, jak se tento problém řešil více než před šedesáti lety. Tehdy se můj otec ptal bohatého vlastníka lesa, zda si může sbírat klestí z lesa na topení. Ten mu to nejen dovolil, ale navíc přikázal hajnému, aby mu ukázal místa a stromky, které je třeba prořezávat, aby byl zdravý les. Můj otec tím získal dřevo zadarmo a statkář ošetřování lesa zadarmo. Navíc i otec ohlídal, aby mu někdo jiný necitlivým přístupem k lesu nepoškodil pověst. Jo, tenkrát lidé ještě přemýšleli…

anonym

Pokud odvezeš strom,jak z obecního,státního či soukromého,bez povolení, se dopouštíš trestního činu.!

honza19hk

bez povolení to nelze.Tohle můžeš udělat pouze ve svém lese.Šlo by ho ukrást,ale jezdit s vyvážečkou po lese je dost nápadný a průser za jeden strom snad nestojí.děda měl kdysy domluvéné kácení tzv. soušek,měl to zdarma od souseda kterému les patřil,protože on na to neměl čas.Ale pokud potřebuješ ten strom tak musíš za majitelem lesa,ale pochybuji že by ti ho nechal zadarmo ikdyž to je vývrat.

jmhad

do 7 cm na čepu se to považuje za sběr klestí, které není omezeno.Ale jen ve státních lesích.V soukro­mém,kterých nyní po restitucích církvím přibude,záleží na majiteli.Je proto lepší se zeptat na jejich lesní správě.

kristýnary

Nejlepší je, když si zjistíš, komu les patří a přímo se s ním domluvíš. Jedná se vlastně o krádež, protože les a tím pádem i strom a vše, co v něm je, někomu patří. Manžel pracuje ve firmě, která těží dřevo a říkal, kolik lidí jim dřevo z lesa krade. Mají speciální vyvážecí stroje z https://www.ba­zarlesnitechni­ky.cz/nabidka-lesni-techniky/vyvazeci-stroje-lesni-hmoty , kterými vozí pořezané dřevo k cestě a od tamtud ho rozvážejí na dlaší zpracování a právě z těchto hromad jim lidé dřevo kradou.