ratava

Je možné si postupným (každoročním) pěstováním osiva na semínka vypěstovat plodinu „na míru“ zahradě?

upřesním:
Množím-li rostlinu dělením trsu, zachovává si (asi) už určitou odolnost „z minula“ na případné „špatné vlivy“. V podstatě je zvyklá na půdu, klima, druh vody kterou zalévám a pod. Jen se musí znova „rozkořenit“… Nebo s tím alespoň počítám a zatím v pořádku…

Dá se stejným způsobem vypěstovat ona „odolnost“, když budu pěstovat plodiny na semínka, s tím, že každá ta plodina předá rok co rok nějak v genech tu potřebnou „otužilost“ získanou z předešla i předpředešla? Nebo tím spíš ta semínka „ztácí“? V genetice se moc nevyznám, tak mi ono F1– F2– F3… nic moc neříká, tak se možná ptám i nešikovně. Jen mě to tak napadlo, zda je to možné. S mojí zahradou sousedí další, tak je možnost i asi případného křížení s jejich, čímž se mi to asi taky komplikuje, že? :o)

předem děkuji za odpovědi
:o)

Nejlepší odpověď
Luxx

jako první vzniknou fyzické a fyziologické adaptace, které se následně postupně přenášejí do genů semínek.. takže to možné asi je..

takovéto šlechtění však může být otázkou několika generací, ne jen jedné či dvou
mj. F1, F2, F3 je označení generace – první, druhá, třetí..

a co se týká vegetatitvního a generativného rozmnožování – tak v prvním případě je jasné, že rostlina si zachová odolnost z minula, protože je to v podstatě klonování a nemění se genetická informace… (to je to dělení trsů)

u generativního rozmnožování (pomocí semínek) probíhají složité genetické procesy a změny, je taky možné zmiňované křížení se sousedy.. proto to asi ani nejde nějak jednoduše určit, která generace už má kýžené vlastnosti a která ještě ne

Další odpovědi
johana 56

Za sebe bych řekla, že některé druhy semen nebo sadby je vhodné minimálně po třech letech obnovit.Klimatické podmínky se mění,nebývají stejné.Dlouhodobé chladné a deštivé počasí způsobuje větší výskyt plísní a hnilob,opakované pěstování semen nemusí splnit očekávání.Příliš suché a horké počasí má rovněž své stoupence v podobě různých škůdců,kterým vyhovuje.
Laicky řečeno,F1 znamená ,že se jedná o prvotní křížení samčích a samičích jedinců zaručujících kvalitu.U rostlin pěstovaných ze semen jejich plodů (F2 a následně F3) se tyto genetické znaky štěpí a rostliny mohou po několika letech degenerovat.

ratava

zatím doplním do diskuze:

Předně děkuji za odpovědi…

Asi rozumím tomu, že F1 je kvalitní osivo s genem Aa půl na půl z prvotních rostlin. Ale nerozumím tomu dál- zda se mi postupným pěstováním semínko znehodnotí, nebo na kvalitě nabude…

Nejde mi o nějaké profi šlechtění :o) (uf, to vážně ne…), jen bych nechtěla mít za 5 a více let zahradu plnou nejedlých zákrsků. Kupovaná F1 mi v podstatě nevadí, jen mi přijde, že je pro mě (asi) vyšlechtěná „jiným směrem“, než bych primárně potřebovala. Že se klidně vzdám pravidelnosti plodů, když se krapec „přizpůsobí“ a…

stejně tak- podaří-li se mi koupit původní rostlinu (semena na její pěstování), na kolik původní zůstane? Zda F4 bude srovnatelná, nebo díky těm AA-aa-Aa genům a jejich kombinacím se dostanu někam, kde stejně ten rok budu muset koupit nové… I kdyby se mi (čistě teoreticky) podařilo zamezit nechtěnému křížení…

Jestli má cenu si ta semínka nechávat, nebo je to sice babračka, ale v podstatě- s vidinou těch dalších let- k ničemu…

johana 56

Nejsem žádný extra šlechtilel,jen zahradničím po svém.
Někdy se opravdu vyplatí dát si práci se semánky a daří se.Ale stalo se,že některá rostlina mi po pár letech úplně odešla.Proto si myslím,že ne všechny,ale jisté druhy přebírají spíše ty horší vlastnossti a výměnu potřebují 🙂

ratava

To já taky ne :o)

Zahradničím si amatérským způsobem a znalosti se učím za pochodu. Někdy je to metodou pokus- omyl, někdy rovnou omyl…

Vím, že s těmi semínky je to na dlouhou dobu, bude to chtít víc pozorování, než obvykle, už kvůli výběru plodů/ rostlin na sběr semínek. Četla jsem pár článků, v jedněch se píše vše pro- argumentuje se nejčastěji přirozenou schopností adaptace, v druhých vše proti- argumentem právě F generace a jejich A a geny. Tak jsem z toho zmatená… Přeci jen- na stejném principu funguje spousta lučních květin a „funguje“ jim to… i když je fakt, že u nás se na loukách ty květiny střídají v jakýchsi x-ročních vlnách :o)

Napadlo mě, jestli někdo ze zdejších uživatelů už něco „nesemínkaří“ a nepřidá vlastní zkušenost… Do toho jsem našla nabídku starých krajových odrůd, ale nevím, na kolik se mi jejich nákup vyplatí, když se mi semínka „znehodnotí“ a z původní odrůdy se stane nynější Sempra :o)…

Uvidím, kdyžtak zkusím u něčeho jednodušího, snad se zadaří…
:o)

zatím nechám otázku otevřenou, kdyby se někdo přidal s odpovědí…

johana 56

I já budu ráda,když se někdo ozve.
Vždycky se mi víc vyplatilo dát na rady zkušenějších zahrádkářů (amatérů).Přímo v prodejnách semen často potřebné informace nedostanu 🙂

ratava

…ta semínka „ztrácí“. Oprava v textu by mi vzala možnost doplnění, tak…