frankie89

je možné rozmnožování mezi sebou rybiček Plata skvrnitá?

Jde o to, že jedny Platy skvrnité jsou z Mexika a mají chromozómy: samec XY, samice XX, ale Platy z Hondurasu mají: samice ZW a samec ZZ. Myslíte, že by se dali křížit třeba samice z Hondurasu se samcem z Mexika?
Doplňuji:
XX a XY – rozdělení,kterému se říká Drosophila, ZW a ZZ – Abraxas. Kdyby se to převedlo na stejná písmena (pro usnadnění), tak by vyšlo, že Mexické samice: XX, samci: XY
Honduraské samice: XY, samci: XX
takže pokud by křížit šli, mohl by nastat moment,kdy nám vznikne jedinec YY, co by to bylo za pohlaví?

Nejlepší odpověď
www

Přiznávám, že chr. zw a zz neznám.
Křížit se ale určitě dají.
Doplňuji:
To je jen teorie, která nemá pro chov praktické opodstatnění. Víc by ti řekl asi nějaký „genetický“ vědátor. V přírodě se zkrátka dějí věci!
P.S: navíc si nejsem jist, jsou-li tvoje úvahy zcela správné.

Další odpovědi
beer

Jedná se pouze o rozdílné typy určování pohlaví (XY/XX, ZW/ZZ), poněvadž v jednom případě mají dvě kopie stejného pohlavního chromozomu samice – typ Drosophila, v případě druhém mají dvě kopie stejného pohlavního chromozomu samci – typ Abraxas.
Doplňuji:
Obě rybky jsou však Xiphophorus maculatus, rozmnožování je tedy možné. Může se ale stát, že se vylíhne i neplodný jedinec – pro běžný, nevýdělečný chov je to však zanedbatelné.

Fallagela

křížit je nelze. Braník nemá pravdu, na chromozomech záleží (jak jinak by vznikali samci a samice, to bychom byli všichni bezpohlavní 😁 ), mezi druhové křížení je možné pouze v případě, když křížíš druh Drosophila s Drosophilou a Abraxas a Abraxasem a musí si být druhově velice podobní, proto lze křížit platu s mečovkou, protože je to téměř stejný druh akorát jinak pojmenovaný

Braník

u tohoto si myslím,že na chromozomech nezáleží,platu zkřížíš i s mečovkou
xiphophorus helleri
Doplňuji:
Fallagelo,ale dá se to,jak jsem již psal,v dnešní době je možné snad vše
jak s křížením,tak i s klonem

www

To Fallagela: Řeč je přece o Xiphophorus maculatus, tedy jednom druhu !!