Je možne požadat o zřizeni věcneho břemene uživáni pozemku?

V 2004 r. koupili jsme si dum s dvorkem. Na něm v roce 1999 byla postavena šopa. Asi pulka te šopy, použiváne jako garaž pro auto, byla postávena na sousedovem pozemku, bez zřizeni jakohokoliv věcneho břemene, jen po ustni dohode (byli to otec a syn). Tato stavba byla ohlašena, a všechny sousedy s tim souhlasili. Posledni nekolik let majitel pozemku pod šopou nam naznačuje, že by chtel, aby jsme šopu přestěhováli na svuj pozemek, což je složite /dvorek je velice maly/, navic jsme to koupili již v takovem stávu. Prodat nam pozemek sousedi odmitaji.
Zajima mně, jestli máme narok požadat u soudu o zřizeni věcneho břemena uživáni tohoto pozemku, protože jine řešeni problemu ja nevidim, dohoda nepřipada v uvahu, a burat šopu a stavět novou je dost komplikovane.
Děkuji za odpověd.

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Tak to si myslím, že máte asi smůlu. Myslím, že soudně vymáhat právo stavby na sousedově pozemku je nesmysl.
Soudně se lze věcného břemene domáhat pouze nemáte-li jinou možnost a jedná se o nutnost, např. vjezdová cesta nemáte-li jinou, nebo přívod vody apod. V případě jakési kůlny to vidím dost beznadějně.