Kelt

Je možné poslat někomu informaci tak, aby kromě odesílatele a adresáta se na to nemohl dostat?

Kdysi byl v televizi seriál o špionech a už v té době nebyl problém se dostat do cizího dopisu, prohlédnout místnost bez přístupu atd. Dnes je vyspělá elektronika, takžes mne zajímá, zda je možné aby osoba A poslala osobě B nějakou informaci – text, fotku cokoli a nikdo jiný by se to nesměl dozvědět? Nebo je to utopie, respektive náklady na tento přenos by byl dražší než hodnota samotné informace. Děkuji.

Odpovědi
dubraro

Naopak, je to docela jednoduché. Pokud to bude zašifrováno dostatečně silnou asymetrickou šifrou (což dnes dokážou běžné počítače, i telefony) a dokážete si bezpečně předat klíče, tak protivník si bude muset dát opravdu hodně práce, aby šifru v přijatelném čase zlomil. Předávané informace by musela být velmi cenná, aby mu to stálo za to.