Pokročilý

Je možné podat žalobu na pořad/osobu, které mě natočily a daly do televize bez mého svolení ?

Jedna nejmenovaná televize mi pošpinila jméno a natočila mojí tvář bez souhlasu, mohu jí žalovat, když to uspěje, smaže to a zaplatí mi ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Ano, žalobu je možné podat. Otázku odškodnění může určit pouze soud.

Další odpovědi:

Stříbrný

Podle § 84 občanského zákoníku zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.

Ovšem, existují výjimky, např. podle § 88 a následujících. Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.

Svolení není třeba ani v případě, když se podobizna, písemnost osobní povahy nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí na základě zákona k úřednímu účelu nebo v případě, že někdo veřejně vystoupí v záležitosti veřejného zájmu.

Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.

Záleží teda na tom, za jakých okolností tě natočili. V určitých situacích k tomu tvůj souhlas nepotřebují.

Zlatý

Občanskoprávní žalobu můžeš podat na kohokoli a za cokoli - třeba na souseda, že se rejpe v nose - pokud to pociťuješ jako újmu...
:-D
Ale - ač nepíšeš, o co se jedná, se žalobou proti TV spíše neuspěješ a bude tě to jen stát peníze a čas (možná i další nechtěnou publicitu)...
Každopádně kontaktuj právníka - budeš se sepsáním a podáním žaloby potřebovat pomoct.

Zlatý

Podat můžeš, ale TV, ty běžné, mají více právníků a většinou ty lepší.
Zvaž, kdy pořad v TV běžel, jaká je sledovanost, kolik zainteresovaných lidí ho mohlo vidět a jaké by mohly být důsledky.
Mě říkala jedna paní, že natočená reportáž byla tak sestříhaná, že na obrazovce byla oproti skutečnosti ta špatná ona.
Na obchodních obratech se to projevilo, ale funguje dál, tak asi ne moc významně.
Jednalo se o menší město.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.