Minas

Je možné podat žalobu na pořad/osobu, které mě natočily a daly do televize bez mého svolení ?

Jedna nejmenovaná televize mi pošpinila jméno a natočila mojí tvář bez souhlasu, mohu jí žalovat, když to uspěje, smaže to a zaplatí mi ?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, žalobu je možné podat. Otázku odškodnění může určit pouze soud.

Další odpovědi
setapouch

Podle § 84 občanského zákoníku zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.

Ovšem, existují výjimky, např. podle § 88 a následujících. Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.

Svolení není třeba ani v případě, když se podobizna, písemnost osobní povahy nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí na základě zákona k úřednímu účelu nebo v případě, že někdo veřejně vystoupí v záležitosti veřejného zájmu.

Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.

Záleží teda na tom, za jakých okolností tě natočili. V určitých situacích k tomu tvůj souhlas nepotřebují.

gecco

Občanskoprávní žalobu můžeš podat na kohokoli a za cokoli – třeba na souseda, že se rejpe v nose – pokud to pociťuješ jako újmu…
😁
Ale – ač nepíšeš, o co se jedná, se žalobou proti TV spíše neuspěješ a bude tě to jen stát peníze a čas (možná i další nechtěnou publicitu)…
Každopádně kontaktuj právníka – budeš se sepsáním a podáním žaloby potřebovat pomoct.

ReHu

Podat můžeš, ale TV, ty běžné, mají více právníků a většinou ty lepší.
Zvaž, kdy pořad v TV běžel, jaká je sledovanost, kolik zainteresovaných lidí ho mohlo vidět a jaké by mohly být důsledky.
Mě říkala jedna paní, že natočená reportáž byla tak sestříhaná, že na obrazovce byla oproti skutečnosti ta špatná ona.
Na obchodních obratech se to projevilo, ale funguje dál, tak asi ne moc významně.
Jednalo se o menší město.