roxilox

je možné opomenout při přepisu domu ostatní děti?

dva dny před smrtí ( rakovina v posledním stádiu) přepsal darovací smlouvou otec dům na jedno ze svých tří dětí. Ostatní nedostanou nic. Dá se proti tomu nějak bránit? Je jasné, že byl zmanipulován a že si v tomto stádiu neuvědomoval důsledky svého jednání nicméně toto by se jen těžko prokazovalo u soudu. Jsme přece neopomenutelní dědicové i když v době smrti už žádný majetek neměl, ale dle mého názoru májí i ostatní děti nějaká práva pokud nebyli vyděděni. Takto vše daroval jedné dceři a ostatním nic

Nejlepší odpověď
gecco

Ano – je to možné…
Za svého života může se svým majetkem člověk nakládat zcela dle svého uvážení.
___
Ano – můžete (ostatní děti) tu darovací smlouvu soudně napadnout – otázkou je, s jakým úspěchem a za jakou cenu – ideálně, když tu smlouvu prokonzultuješ s právníkem.
Osobně bych to nechat tak.
😉

Další odpovědi
cukrar

Dotaz zní jinak nežli text otázky. Takže nač se ptáte?
Pokud otec za života daruje někomu, třeba jednomu dítěti dům, je to naprosto možné. Ostatní mají jedinou možnost zvrátit tento dar, soudní cestou.
Pak se hodnota tohoto domu započíta do zbytku dědictví a obdarovaný bude o tuto část krácen. Jelikož nic není, nebudete dědit nic. Vaše připomínka k neopomenutelní dědicové, máte pravdu, ale není co již dědit.
Musíte zpochybnit dar. Jiná cesta není.

ivzez

Za svého života může majitel svůj majetek
darovat, komu uzná za vhodné.

V době darování nešlo o dědictví,
v otázce daru nehrají nepominutelní dědici žádnou roli.
Doplňuji:
PS: Z popisu situace nevyplývá žádná manipulace a podle mne
nelze ani tvrdit, že si dárce neuvědomoval důsledky svého jednání.