Pájo

Je možné napojit na stoupačky stávajícího rozvodu ústřed. topení -materiál ocel- na půdě RD rozvod k radiátorům z mědi?

Mohu to tak udělat nebo mám radši dodržet stejný materiál i na půdě? Díky za případné (odborné) odpovědi.
Doplňuji:
Díky za zkušenost.

Nejlepší odpověď
jmhad

Tam není rozhodující použitý materiál,byť se každý jinak roztahuje.Já mám kombinaci železo – plast a spokojeně topím.Nakonec fitinky /kolena,téčka,spoj­ky/ jsou z jiného materiálu než trubky.
Problém je v průřezu.Trubky z mědi mají podstatně menší průměr a je možné je použít jen u topení s nuceným oběhem – oběhovým čerpadlem.Pokud mám topení se samotíží,tedy bez nuceného oběhu vody v systému,pak je nutné si to spočítat.Jen horní místnost by to mohlo utáhnout.
Ale klidně můžeš použít onen plast na teplou vodu /jsou dva druhy/ s větším průřezem . Dobře svařit a topit. Svářečku si půjčíš a na pár spojích se to naučíš.A už jsem viděl i propojení zahradní hadicí.A také to jde.Když je to někde zakryté, proč ne.

Další odpovědi
Hykam

jmhad:
s tím plastem bych to moc nedoporučoval, jednak jsou dva druhy na teplou (červený pruh) a na studenou (modrý pruh) a jednak na teplovodní je pouze do max. 60 stupňů. Teoreticky by se asi do systému teplejší voda neměla dostat, ale může se stát, že kotel přetopíte a můžete mít problem. Nehledě na to že při ohřátí plast měkne tudíž, by bylo potřeba mnoho úchytů proti prověsu.
Zahradní hadici, to snad ani není možné, ta už na takovou teplotu není vůbec stavěná.

K otázce:
pokud máte oběhové čerpadlo, vůbec bych se toho nebál, klidně napojte měděný rozvod na stávající rozvod.

cukrar

Pájo, ano je to možné, klidně k Fe použijete přechod na Cu, nebo PPR, či jiné.
Ujištiju Vás ze zkušenosti, že lze míchat bez problému železo, měd i plast.....

jen musíte vědět co a jak…

Michal Kole

Spíš, aby mezi ocelí a mědí nevznikl elektrochemický článkem. každý materiál má jiné elektrochemické potenciály.