Questman

Je možné laserem rozříznout/roztavit zrcadlo?

Nejlepší odpověď
anonym

To záleží na odrazivosti. Pokud povrch zrcadla na který dopadá paprsek pohltí energii potřebnou k roztavení, tak ano. Odrazí-li se vše nebo většina, tak nikoliv.
Vzhledem k tomu, že vše odrazí pouze ideální zrcadlo, pak bude záležet na výkonu.
Pak je třeba uvážit, zda je zrcadlící povrch překryt sklem, nebo zda je na povrchu plochy sloužící jako zrcadlo. Pokud je překryt sklem (třeba jako klasické zrcadlo co máš v pokoji), půjde to hladce, protože sklo část energie pohltí při primárním průchodu a část při sekundárním, takže se brzy zahřeje a zničí odrazivou plochu.

Další odpovědi
Dochy

Zkusil bych ho řezat z druhé strany. To by mohlo fungovat 😉
Z odrazivé strany to bude problém… jak píše Yanek. Potřeba vysoký výkon, velká část se odrazí a protože se odrazí od zrcadla, lze očekávat potíže v místě dopadu. Dál je možné (pokud by šlo o skleněné zrcadlo) očekávat potíže s pnutím (může se roztrhnout kvůli místnímu přehřátí)

veselator1

Vzhledem k tomu, že laserem je v dnešní době možné řezat prakticky cokoliv, tak si myslím, že se zrcadlem by nebyl problém. Jak ale píše Dochy, největší jistota bude zkusit to z druhé strany. Také záleží o jak silný laser by se mělo jednat. My například ve firmě máme laserový řezací stroj – https://www.can­met.eu/techno­logie/laserova-rezaci-centra/eagle-esmart/ který používáme na řezání plechu. Je to neskutečně rychlé a hlavně přesné.

arygnoc

Yanek1:

tak to je omyl.
zrkadlo s nízkou odrazivosťou je nanič, neplnilo by totiž svoj účel (odrážať).

ale zrkadlá sú rôzne – na odrážanie optického žiarenia, infračerveného žiarenia, ultrafialového žiarenia, rádového signálu, rtg. zrkadlá, …

prepáliť by sa dalo iba takým laserom, ktorý by zrkadlo neodrážalo, teda klasické napr. vysokoenergetickým ultrafialovým laserom (excimerom) a pod.

samozrejme, záleží i na materiáli, niektoré druhy laserov lepšie režú sklo, iné kov, iné biologické materiály, …