perry001

je možné, když jsem marodil za uplynulý rok cca 2 měsíce v součtu, že mi vrátili na daních pouze 75 Kč?

daně mi poslal na účet bývalý zaměstnavatel, čichám v tom levotu…
Doplňuji:
v průměru mi čistá mzda vycházela na 15000 měsíčně…vůbec se v tom nevyznám a tyhle počty nechápu :D

Nejlepší odpověď
mosoj

Není třeba nic čichat.
Stačí jednoduchá kontrola. Sečíst si veškerou super hrubou mzdu za uvedený rok a vypočítat si z toho roční daň. Potom si sečíst jednotlivé daně za tento rok odvedené a porovnat s tou roční. Rozdíl by vám měl být doplacen.
Vše je na výplatních páskách a představuje to všeho všudy 2 × 12 součtů.

Rozdíl v daních vzniká tak, že měsíční daň je vždy zálohová jako 1/12 roční mzdy. Pokud vám z titulu nemoci nebo jiné absence vypadne mzda máte vlastně daň přeplacenou. Jinak než porovnáním vzniklé roční daně a zaplacených záloh to nespočtete.
Doplňuji:
http://www.me­sec.cz/kalkulac­ky/danova-kalkulacka/

Další odpovědi
anonym

Mosoj Vám napsal zevrubný způsob, jak se dopočítat správné částky.
Doporučila bych Vám však nějakou účetní, která by Vám zkontrolovala srážky na dani ze ZČ.
Můj bývalý zaměstnavatel to řešil vždy tím způsobem, že po vyúčtování daně ze ZČ nejdříve v dalších výplatách „rozpustil“ přeplatek na daních a teprve po jeho úplném vyčerpání znovu účtoval do mzdy daň ze závislé činnosti. Přeplatek daně se posílal pouze zaměstnancům, kteří již nebyli v zaměstnaneckém poměru.
V případě pochybností si zajděte přímo za mzdovou účetní a ta by Vám měla vysvětlit jak vyúčtovanou částku, tak postup, jakým se k ní dobrala.

Mapel

Ze sociálních dávek se neodvádí záloha na daň, takže je to možné. Na druhé straně se snížil celkový výměr za roční daň a teoreticky ba se mělo vrátit více. Vše však záleží na tom krásném zaokrouhlení, kde vzniká přeplatek. Bez konkrétních údajů se těžko odpovídá.
Doplňuji:
Mosoj sice napsal návod, ale pokud nechápeš oné počty, tak je to zbytečné. Stačí odpovědět na moji doplňující otázku a dostaneš jasnou odpověď. Pokud máš jedno nezaopatřené dítě, tak to přibližně vychází. Je to jako s každým jiným klientem. Dodá polovinu informací a chce jednoznačný závěr.

Mapel

Tak ještě napiš kolik máš nezaopatřených dětí.