lavephys

Je možné dle nového zákona o podmínečné propuštění prvotrestaných cca po 2–3 měsících?

Dobrý den, můj přítel je od 30.října 2012 ve výkonu trestu,byl odsouzen na 8 měsíců nepodmíněně,za opravdu drobnou kradež.Bohužel nenastoupil do vězení dobrovolně a bylo po něm vyhlášeno patrání(cca 1 měsíc od poslaného nastupu byl v patrání něž ho chytli),takže mu bohužel hrozí maření uředního výkonu.Jinak je ale prvotrestaný a ve věězení se snáží(bohužel nemá ještě žádnou pochvalu,protože jednu pochvalu prý udělují cca za 2–2,5 měsíce(věznice Pardubice).A on je ve vězení teprve 1,5 a navíc v těch Pardubicích teprve měsíc.Ale je těď ten noivý zákon o prvotrestaných za přečin,že se může žádat po 1/3 trestu.Myslíte kdyby se žádost podala třeba začátkem ledna i když to ještě nebude po 1/3 trestu,že by ho mohli podmíněčně propustit?Děkuji moc za odpověď!!!!!

Odpovědi
sio

Ahoj, nechci tě zklamat, ale raději s tím moc nepočítej. Teoreticky jako prvotrestaný za přečin šanci má, ale jen teoreticky. Pokud nenastoupil a bylo po něm vyhlášeno pátrání, čeká ho ještě soud za maření úředního výkonu. Obvykle – ale to je jen odhad – je to polovina doby toho původního trestu. A i kdyby to byl jen měsíc, nepustí jej určitě dřív, než dojde k soudu. A ten probíhá tak půl roku po nástupu. Tím nenastoupením si to pořádně pohnojil. Jiná věc by byla, kdyby si nepřebral poštu – tehdy soud za maření nehrozí, ale pokud výzvu k nástupu převzal, s třetinou raději nepočítej. Ovšem zažádat může, v tom mu nikdo nebude bránit.

Zdroj: www.partnerve­vezeni.cz