hanelika 37

je možné ay dárce domů platil inkaso,i když má v darovací smlouvě uvedeno bezplatné žití

manželova neteř dostala darem dům od ( dědy a babičky ) ve kterém bydlíme. Máme s nimi sepsanou nájemní smlouvu na 1,– z lońského roku na dobu neurčitou ale není ověřena od právníka.Ale k darovací smlouvě mají s ní uzavřené věcné břemeno na bezplatné žití.Tchán doposud platí inkaso ale tchýně neplatí nic jak je to možné

Nejlepší odpověď
Pepa25

Dělá mi problém se v tom zorientovat:

  1. byla uzavřena darovací smlouva a zřízeno věcné břemeno bezplatného doživotního užívání – obojí je zapsáno v katastru nemovitostí, je to tak?
  2. dále nová majitelka uzavřela nájemní smlouvu na 1 korunu – s kým? Předpokládám, že jde o jinou osobou než jsou oprávnění z věcného břemene … Tito nájemci jsou povinni platit nájem + jak jsou ve smlouvě ošetřeny náklady na vodu atd.? Smlouva nemusí být „ověřená od právníka“, ale pokud tam nebylo napsáno, že vy máte hradit inkaso (to by bylo logické), tak se asi budete do smrti výměnkářů hádat … Nebo se prostě ústně dohodnete, kdo se bude jak na nákladech podílet …

Další odpovědi
ivzez

Obrat „bezplatné žití“ je podle mne nešťastný.
To by znamenalo, že nebudou platit ani za jídlo,
u lékaře, v lékárnách, …

Něco jiného by bylo „bezplatné užívání nemovitosti“.
To by znamenalo, že za užívání nemovitosti nebudou platit nájem.

Podle mne by se však měli podílet na provozních nákladech
(voda, energie, menší opravy, …)
Doplňuji:

  • ––––––

Jinak mohou mít ústně uzavřenu další smlouvu/y či dohodu/y.
Platí i ústní uzavření (jenom se hůře prokazuje).

Hlada

Nájemní smlouvu nemusíte mít ověřenou od právníka. Věcné břemeno k nemovitosti byste ale měli mít zanesené do LV v KN.
Domnívám se, že darovací smlouva, ve které je uveden pojem „bezplatné žití“ je v této části neplatná. Myslím, že byste si měli v rodině vzájemně objasnit, co kdo chcete a podle toho sepsat smlouvu novou, která by vylučovala nejednoznačný výklad.

carpediem

Bezplatné žití, je myšleno, že neplatí nájem, pokud by tam žili bez elektřiny, tak ji platit nemusí.