bolak

Je možné aby tělo odmítlo krevní transfuzi, když má patřičnou skupinu i Rh faktor?

V jednom seriálu kterej jsem viděl měla jedna postava autonehodu a oni jí dávali transfuzi a říkali že ji tělo odmítlo a museli sehnat příbuznýho, aby ten člověk vůbec přežil. Je to možný, když se nejedná o orgán ale o krev?

Odpovědi
anonym

Je to možný…

arygnoc

krv je zmes mnohých biologicky aktívnych zložiek, ktoré produkujú rôzne proteíny a imunogény.

znášanlivosť podľa rh a ab0 systémov je základné rozlíšenie, ale odmietnutie môže prísť i pri nekompatibilite niektorých iných látok, námatkovo:

MNS systém (podobný rh, len tam sú antigény m, n, s)
p systém (tri p leukocytové antigény, podobné systému ab0)
kell systém (opäť tri antigény, k, kp, js)
kidd systém (veľmi zriedkavo testovaný, záleží na fenotype)
duffy systém (testované pri podozrení na hemofíliu, iba u mužov, podobné ab0 sytému)
lewis (antigény lea a leb, vyskytujú sa v plazme)
lutheran (19 antigénov erytrocytov)

no, hematológia je veda.

zavádzajúce mohlo byť, že autori seriálu opomenuli povedať, že síce krvná skupina a rh faktor sú fajn, ale niečo iné spôsobilo odmietnutie transfúzie.

PS:

údaje mnou sú veľmi veľmi stručné a dokonca nie definované v plnej miere, pretože množstvo antigénov má rôzne varianty, takže to berte iba ako ilustráciu, nazretie do problematiky znášanlivosti krvi pri transfúziách.