auluk

Je možné aby se pacient probudil při operaci?

Nejlepší odpověď
annas

Procitnutí z narkózy se objevuje přibližně u dvou z každého tisíce operovaných pacientů a pravděpodobnější je u dětí. Jen ve Spojených státech postihne každý rok třicet tisíc pacientů.

Zdroj: http://ona.id­nes.cz/nejhor­si-nocni-mura-citila-jsem-jak-me-rezou-fzu-/zdravi.aspx?c=A080313­_145747_zdravi_bad

Další odpovědi
mosoj

Pokud by byl anesteziolog v podroušeném stavu, vyloučit se to nedá.
Pro podobné případy má po ruce operatér paličku na maso.

Já se zajímám hlavně o to abych se po operaci probudil.

briketka10

mě se to stalo při operaci slepého střeva v 10 letech to jsem byla ale tak vyděšená, operovali mě na oddělení kde rodily ženy a já všude slyšela jejich křik, čekala jsem na chodbě než mě vzali, no a v mém věku jsem neměla vůbec ponětí o co jde..
pak mi dali tu přilbičku s rajským plynem na obličej a já na to pořád v podvědomí zřejmě myslela a probudila jsem se ještě na sále..
dodnes na to nezapomenu..

Sůwa

Mosoj si z tebe dělá legraci, po celou dobu operace je přítomnen anesteziolog, který pacienta hlídá na monitoru a podle potřeby anestézii přidává a podle pokynů operujících pak ukončuje. Mám to v čerstvé paměti, dokonce se mi před operací přišla představit internistka, anestezioložka i sálová sestra a celý postup od převezení na sál až po návrat mi podrobně popsali.
Zajímavé je, že na př. některé operace mozku se dělají při vědomí pacienta, jen s lokálním umrtvením, aby nemohlo dojít k porušení důležitých center.

anonym

Je to možné a stává se to. Článků na toto téma se dá najít poměrně hodně. Tito pacienti většinou nemohou po anestezi mluvit, ale při tom vnímají vše, co se s nimi děje.
Na někoho prostě anestetika nepůsobí tak, jak je běžně zvykem.

Po povodni mi přijela s úklidem pomoct známá z Ostravy s tetanií. Nešlo ji při bouřce dostat domů. Až když vedle ní šlehl blesk, tak dostala záchvat a bylo veselo. Volala jsem pohotovost. Doktor přijel, dal jí injekci na spaní a řekl mi, že bude spát až do rána. Šeredně se spletl. Za půl hodiny byla „na place“ a nebylo na ní vidět sebemenší známku únavy ještě ani ve 2 hodiny v noci.
Jsou prostě lidé, kteří reagují nevyzpytatelně.

Conchus

Ano. Když jsem byl na své poslední operaci, probudil jsem se ke konci operace. Žádné bolesti, tak jsem se zájmem sledoval, jak to těm ranhojičům jde.

led

Niekedy je to dokonca potrebné, aby si operujúci overil, či je všetko v poriadku.
Mňa sa pri takomto ´zobudení´ nevzrušene opýtal, či mi operoval správnu nohu (overoval si cit v nohe)