Je možné,aby rekonstrukce vily stálá několikanásobně více než její stavba ?!

Doplňuji:
Jedná se o vilu Tugendhat,kde jeji rekonstrukce stála více než 165 milionu Kč !!!

Nejlepší odpověď
Sůwa

Ano, je to víc než pravděpodobné. Má to smysl pouze v případě, že se jedná o památkově chráněnou budovu, jejíž demolice nebude povolena, nebo pokud investor nechce, nebo nemá možnost ihned financovat novou stavbu a počítá s postupnou rekonstrukcí dle svých finančních možností.
Doplňuji:
Mimo rekonstrukce vlastní chalupy, mne rekonstrukce památkově chráněných budov delší dobu živily, takže bych mohla uvést aspoň dva příklady, ovšem bez cenového srovnání, protože ceny se mění. Třeba Palace hotel a hotel Savoy v Praze, kde bylo nutno zachovat veškeré obvodové zdivo, všechno uvnitř vybourat a postavit znovu, včetně prohloubaní základů. Tady si i laik dokáže představit, jak náročná taková stavba je a to nejen po finanční stánce, ale i organizačně, když veškerý zábor je pouze přilehlý chodník a stavba je v dopravně nejrušnější části města.

Další odpovědi
Bobule

Ano je to možné, pokud je vila ze starších let a tím pádem bude potřeba udělat celkovou rekonstrukci od a do z. To jest nová elektrika, nové rozpody vody, popřípadě nové omítky či sádroše, podlahy atd. A to nemluvím o venku, kde by bylo třeba potřeba udělat zateplení, fasáda, nová střecha, okapové systémy, nová okna a pokud je to potřeba, tak i tzv. podřezání domu s obložení s nopovou fólií. Ta cena se bohužel následně vyšplhá.
Ale zase není firma, jako firma. některé firmy, mají ceny předimenzované a je jen na majiteli nemovitosti, jakou fa, si vybere.

Drap

Nejen možné, v současné době by se mělo mluvit spíše o pravidlu.

Conchus

Jistě. Uvědomte si, že 1 milion v roce 1938 byly úplně jiné peníze než teď. A dělat rozsáhlé opravy a rekonstrukce je vždy dražší, než stavět na zelené louce.

led

Nebudem sa zaoberať výškou ceny a zmyslom rekonštrukcie. Len základným vysvetlením.
Vychádzam z praxe.

V dobe, keď vila bola stavaná, boli výrobné náklady a cena práce nižšia.
Od tej doby sa ceny materiálov a práce vzrástli niekoľkonásobne. K tomu treba pripočítať náklady na projekt s dodržaním architektúry za použitia novej technológie a súčasných bezpečnostných a požiarnych predpisov. Dodržanie príkazov pamiatkárov v takom prípade, skutočne vysoko predražuje náklady na rekonštrukciu.
Niektoré časti stavby sa musia vyrábať ručne v jednom či mimoriadne malom množstve, do toho pribúda nábytok, dvere, okná a podobne a to všetko na mieru.

anonym

Ta cena se mi taky zdá přehnaná. Ale veřejné zakázky jsou u nás vždy o pár desítek procent předražené, takže to není žádná novinka. Koncem 50. let postavili za tu cenu málem hlavní město (Brasília) a to bylo taky funkcionalistické.

cukrar

nelze rovnat níklady na stavbu a rekonstrukci po mnoha letech. Snad by pomohla statistika cen ve zmiňované době. To zedník, mistr, dostával v roce 1929 mzdu za hodinu.........
a dnes

honza19hk

rekonstrukce bývá zpravidla dražší než nová výstavba.Myslím celé stavby ne rekonstrukce např kuchyňské linky.

Vzhledem k tomu,že dělám demolice to vím z v vlastní zkušenosti,že lidi radši zbourají a staví znovu než rekonstruovat a čekat co se podělá jinde.