pa.pus

Je možné ,aby obecní úřad vyvěsil na veřejnou tabuli jmenovitou pomluvu osoby a hodnocení jeho chování?

Nejlepší odpověď
led

Možné to je, verejná tabuľa slúži k písomným oznamom obecného úradu verejnosti…
v tejto súvislosti sa automatický tlačia otázky
… ale k vašej otázke, je takýto oznam obecného úradu v súlade so zákonom?
Je to na základe rozsudku súdu, alebo len akési rozhodnutie obecného úradu? Čo sleduje obecný úrad týmto oznamom? Neporušuje to náhodou zákon o ochrane osobnosti?

Další odpovědi
autacek

Pokud se jedná skutečně o pomluvu, tak se můžeš domáhat odstranění a pochopitelně i případné náhrady (soudně).

Další věcí je, co se na úřední tabule vyvěšuje, tak že i v tomto ohledu mohlo dojít k porušení zákona.

Pájo

A myslíte, že je to veřejné sdělení, aby to mohlo viset na veřejné tabuli?
Doplňuji:
Pomluva je v českém právním systému specifikována v zákoně číslo 40/2009 Sb. (trestní zákoník), definuje ji paragraf 184, který říká:

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.