Ev a

Je možná exekuce na nemovitost, když jsou majitele dva?

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit, pokud má tady někdo skušenost. S expřítelem vlastním nemovitost každej půl na půl, nemovitost máme pořízenou na hypoteku. Expřítel ma hodně dluhů,které už nějakou dobu neplatí. Potřebovala bych vědet jestli , když nastane z jeho strany exekuce, jestli mohou exekutori sáhnout na byt, když jsem vedená jako spolumajitelka ale prakticky byt vlastní banka. A kdyby na nemovitost sáhnout mohli jakej by byl postup, jak by mě to postihlo a jak by sem se proti tomu mohla bránit. Děkuji moc za každou odpověď.

Nejlepší odpověď
gecco

Ty a „přítel“ jste spolumajitelé…
A pokud přítel své dluhy neplatí, mohou exekutoři „sáhnout“ na jeho podíl – a ten třeba i prodat…
Bránit se nemůžeš (ledaže bys splácela dluhy ´za přítele´).
A postihnout tě to může tak, že namísto (ex)přítele bude mít byt jiné spolumajitele – tebe a ´někoho´…
___
Doporučím ti, abys na všechny ´investice´ do současného společného bydlení měla doklad (o tom, že právě dané vybavení (část) jsi hradila ty ze svých prostředků. Třeba i paragon na rychlovarnou konvici…

Další odpovědi
zzzlatokopka

Souhlas s gecco, jen dodám, že banka to bude blokovat, pokud je to jako zástava.

Navrhuju, dohodni se s přítelem i s bankou a převeď hypotéku i nemovitost jen na sebe. Udělej to ale co nejdříve, pokud na přítele soud exekuci uvalí, tak mu i zakáže nakládat s jeho majetkem a následný převod by byl neplatný.

Hlada

Exekucí není možné postihnout tu část nemovitosti, na které je zástavní právo. Je to zajištěná pohledávka. Rozhodující je, zda je jeho část hypotéky splácená. Kdyby ne, měla byste sjednat hypotéku na sebe nebo byste se měli dohodnout na prodeji, protože vlastním prodejem získáte víc, než nuceným prodejem v dražbě.

pusinka50

Ještě doplním gecca k těm paragonům. Doporučuji ke všem dražším věcem v bytě, včetně třeba i rychlovarné konvice:-), sepsat seznam těchto věcí jako Čestné prohlášení, že tyto věci jsi kupovala výhradně ze svých finančních prostředků, nebo ti na ně DAROVAL finance někdo z rodiny. K těmto věcem nesmí ale expřítel vlastnit paragon, nebo se s ním dohodni, ať ti případné paragony vydá, vzhledem k jeho dluhům.
Čestné prohlášení musí podepsat 1 svědek, nejlépe z okruhu rodiny nebo přátel, kteří mají přehled o tom, co máte v domácnosti. U svědka uvést jméno, adresu, rodné číslo a popř. i číslo OP.

anonym

Ano,je,obrana asi nepomůže.Majetek jste s pořídili společně a tím pádem dluhy se nesou z obou stran.
Zkuste si najít advokáta,ten vám poradí co dál.