Rommart

Je Mateřství omluvenkou před soudním líčením?

Dobrý den, je to že matka těsně po propuštění z porodnice má vypovídat u soudu kvůli velmi závažnému svědectví,omlu­venkou to že momentálně kojí? A tudíž se nemůže kvůli tomuto tzv. handicapu zůčastnit tohoto projednávání? Matka bydlí na moravě a vypovídat má na Pražském soudě.
Mi osobně se tato omluva zdá silně přitažená za vlasy. Mimčo přeci může po dobu nezbytně nutnou opatrovat druhý rodič.Nebo je to jinak??

Nejlepší odpověď
anonym

Omluvou pro soud je pouze pracovní neschopnost.Kdyby se těhotenství nebo kojení bralo jako důvod k vyhybání se úředním a soudním výkonům,některé ženy by se k soudu nedostavovaly několik let až desetiletí.Některé ženy jsou v produktivním věku stále těhotné nebo kojí a to i od 15 let do 50 ! Těhotenství nebo kojení tedy rozhodně neomlouvá.Vždyť i nástup trestu se z těchto důvodů neodkládá,pokud nejde o rizikové těhotenství a jiné důvody.Těhoten­ství,porod a kojení není nemoc ! :D

Další odpovědi
Alesh

Jsem laik, ale samotný fakt, že někdo kojí, bude nepochybně stěží soudem akceptovatelný argument.

anonym

Pokud na jednání nebudete moci dorazit, napište omluvenku soudu s tím, že potřebný doklad dodáte později. Váš lékař Vám může napsat potvrzení, že účast na soudním jednání pro Vás s ohledem na Váš stav není vhodná. Soud pak může zvážit, zda je Vaše svědecká výpověď skutečně nezbytná. Každopádně můžete být vyslechnuta mimo hlavní líčení
http://www.pro­zeny.cz/porad­ny/deti-a-rodina/22-a-co-na-to-pravnik/450-dotaz

Pokud vám nemoc nebo jiný závažný důvod v účasti u soudu a v podání požadovaného svědectví brání, řádně a neodkladně se soudu omluvte a svoji omluvu podle možnosti přesvědčivě doložte. Tím se vyhnete dalším nepříjemnostem.
Více se dočtete na http://www.trestni-rizeni.com/do­kumenty/byl-jste-predvolan-k-soudu-co-vas-ceka
Doplňuji:
Další možnost: Můžeš klidně dodat k potvrzení o zdrav. stavu od lékaře, že jsi svolná k výpovědi v místě bydliště prostřednictvím soudního úředníka u místního soudu.

anonym

Nejsem právník, ale slyšel jsem pojem „laktační psychóza“. Pokud jde o velmi krátké období po porodu, asi by její výpověď mohla být snadno napadnutelná.

ivzez

Domnívám se, že do konce šestinedělí (tedy do doby, kdy nemůže být ukončena mateřská dovolená nebo u nezaměstnaných žen pracovní neschopnost v souvislosti s porodem a šestinedělím) by soud měl omluvu uznat. Pro jistotu bych ale doporučila si omluvenku nechat potvrdit lékařem.