je mák tučný da se zněj stloutnout

Nejlepší odpověď
dudu

Podle vědeckých výzkumů za poslední léta je využitelnost vápníku z rostlinných zdrojů – zejména sezamové semínko, slunečnicové semínko, makové semínko, ořechy, listová zelenina – vyšší než u mléka a mléčných výrobků, kde je vázán na kasein. Maková semínka se hojně konzumují zejména v zemích střední a východní Evropy. V některých zemích, např. v Singapuru nebo v Saúdské Arábii, je prodej máku vzhledem k jeho nízkému obsahu opiátu morfinu zakázán

Složení: Mák modrý, produkt kontrolovaného ekologického zemědělství

Návod k přípravě: Mák si můžeme sami doma umlít na speciálním mlýnku na mák (dá se použít i běžný mlýnek na kávu). Přidáváme jej do kaší, celozrnných buchet a moučníků, do celozrnných housek, na celozrnné nudle, do sladkých pomazánek.

Kalorická hodnota/energie (na 100g): 2196 kJ/525 kcal. Bílkoviny: 18 g. Sacharidy: 28,1 g (z toho cukry 2,99 g). Tuky: 41,6 g (z toho nasycené mastné kyseliny 4,5 g). Vláknina: 19,5 g. Popř. jiné (cholesterol, vitaminy apod.): Sodík 0,0326g, vápník 1438 mg (179,8% DDD).

Skladování: Skladujte při teplotě do 25°C a při relativní vlhkosti vzduchu do 75 %.
Alergeny: Může obsahovat stopy lepku.
Legislativní zařazení: Olejnaté semeno – mák modrý

Další odpovědi
svejk007

Využití
makový závin

Téměř všechna produkce je určena pro potravinářstvi, makovina (makovice) je využívána ve farmacii. Mák se široce používá především při přípravě makového pečiva. Přes 4/5 produkce je exportováno, především do slovanských zemí, kde je mák tradiční pochoutkou. V západních zemích jsou makové produkty často pokládány za nevhodné, protože je částečně mylně předpokládáno, že obsahují návykové látky.

V potravinářském máku, který je pěstovaný v České republice by však morfinu a kodeinu mělo být jen nepatrné množství. Nedávný výzkum provedený lékařským týmem fakultní nemocnice v Plzni však naznačuje, že hodnoty těchto látek v krvi by mohly ve výjimečných případech dosáhnout hodnot, které sice k navození euforického stavu ještě nevedou, ale mohly by postihnout reakční rychlost řidiče. Při hodnocení policejní hlídkou by velké jedlíky makových koláčů proto mohlo čekat i obvinění z řízení pod vlivem omamných a psychotropních látek.[5]

Při sklizni máku je nutné klást důraz na zralost semene. Nedozrálé semeno máku může obsahovat více kodeinu, který má sedativní účinky

terry

Jistě, že je tučný. Tedy v tom slova smyslu, že obsahuje olej.
Ale aby se po něm ztloustlo, to by se ho muselo jíst kila. Což je nereálné, Takže, ne, netloustne se po něm.
A…mám ráda téměř všechno, co je s mákem .-).

quentos

kurňa, lidi, nedělejte mi chutě… taky ho tak milujete? Bych mezi těmi blbci, co ho zakazujou, žít fakt nemoh.

Andělé

No jéjé..já ho miluju už od dětství. Takové šišky s mákem s moučk.cukrem,za­lité máslem,tj.mnam­ka..nebo makové šátečky v listovém těstě,domácí koláčky z kynutého těsta atd.atd…