paul1

Je LONICERA PERICLYMENUM L. – zimolez ovíjivý / zemolez ovíjavý, resp. jeho plody jedovaté?

Dobrý den, roste nám na zahradě LONICERA PERICLYMENUM L. – zimolez ovíjivý / zemolez ovíjavý, krásná rostlina, výšku má už cca 1,5m. Semeno tam asi přenesli ptáci, roste u plotu, zapletený do pletiva. V okolí rostliny se pohybují malé děti,tak máme obavu, aby se nepřihodila nějaká nehoda. Někde, už si nevzpomínám kde, jsem četl, že některé plody zimolezů jsou jedovaté, některé ne a některé jsou dokonce jedlé. Za radu předem děkuji. Pavel

Nejlepší odpověď
Hans51

Bobule obsahuje jedovaté saponiny, šťavelan vápenatý a další toxické látky. Bobule, listy i květy se používaly v lidovém léčitelství a jsou pořád předmětem intenzivního výzkumu, zejména pro své protivirové vlastnosti. Požití bobulí způsobuje silné zvracení, malátnost, těžký průjem, tachykardii, někdy následuje koma.Rostlina patří mezi mírně jedovaté. Některé jiné druhy zimolezu (Lonicera involucrata, Lonicera spp. edible) jsou však jedlé.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zi­molez_ov%C3%AD­jiv%C3%BD#Jedo­vatost