bate

Je lepší vlastnit kavárnu jako plátce nebo neplátce DHP?

Zdravim,budu si otvírat kavárnu a zajímalo by mě jestli se mi vyplatí být plátcem nebo neplátcem DPH,chtěl bych si odečitat dph i z nájmu a do danového přiznání dám co nejmenčí výdělek,
Děkuji moc:)
Doplňuji:
Znamená to že když budu neplátce DPH v pronájmu nebudu automaticky platit DPH?+mohu si odečítat DPH například z alkoholu co koupim do kavárny? Děkuji

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Hlada má pravdu, pokud se nemusíte stát plátcem ze zákona, pak je výhodnější být neplátce DPH, neboť budete levnější pro koncového zákazníka.

To Tom004: Nájemné patří do plnění osvobozených od DPH, tzn. neplátce ani soukromá osoba nikdy nemá u nájemného DPH.

To Hlada: Plátcovství DPH nesouvisí s DE či vedením účetnictví. Z hlediska přehlednosti a úpravy základu daně je výhodnější účetnictví, avšak je pravda, že to není podnikatel většinou schopen uplácat sám 🙂
Doplňuji:
Moc tomu zdá se nerozumíte. Buď jste plátce nebo neplátce.

  1. Nejprve k nájmu. Majitel nemovitosti je povinen účtovat pronájem bez DPH. Výjimkou však je případ, kdy pronajímá „plátci“. V takovém případě se s ním „může“ dohodnou, že nájem bude s DPH.

Pozn.: Záleží na tom, kdo je oním majitelem, ale pronajímatelé nemovitostí jsou většinou neplátci, neboť se jim to nevyplatí. V každém případě nájemné není ve vašem rozhodování stěžejní, neb pro vás nula od nuly pojde.

  1. Nezapomeňte, že nebudete nakupovat pouze alkohol, převážná většina vašich nákupů budou ostatní potraviny, které jsou s 10% DPH. Vy je však musíte prodávat s 20%

Nákup limonády – příklad pro neplátce:
nákupní cena Kč 11,–
prodejní cena Kč 24,–
váš zisk Kč 13,–

Nákup limonády – příklad pro plátce
nákupní cena Kč 10,– (DPH Kč 1,–)
prodejní cena Kč 20,– (DPH Kč 4,–)
váš zisk Kč 10,–
úhrada FÚ Kč 3,–

Závěr: Jak vidno z tohoto příkladu, budete-li plátce, máte při stejné prodejní ceně menší zisk.
Abyste dosáhl stejného zisku jako neplátce v tomto příkladu, tedy Kč 13,–, musíte zmíněnou limonádu prodat za Kč 27,60. To se ale pravděpodobně nebude líbit koncovému zákazníkovi a vy budete drahý a méně konkurenceschopný.

Rada na závěr: Pokud nemusíte, plátcovství se vyhněte. Limit je 1.000.000,– za 12 po sobě jdoucích měsíců (nikoliv kalendářní rok)

Stát není žádný dobrodinec a dobře ví, kde daně vzít a nejjednodušší je právě DPH, jinak by to stát nedělal. Domněnka, že na DPH vyděláte, je maximálně zcestná!!!

Další odpovědi
Hlada

V kavárně budou zákazníci neplátci. Pokud se nestanete plátcem ze zákona, tak to nemá smysl. Plátcovstvím DPH byste si zvyšoval ceny nebo snižoval marži. Daňovou evidenci jako neplátce si snadno povedete sám.
Doplňuji:
Neplátce si nemůže odečíst DPH z nákupu zboží, nemusí ale DPH přičítat ke svým službám, takže pro koncového zákazníka, který není plátcem je při stejném zisku levnější.
To Jambalaya: Nemyslel jsem to jako souvislost, ale jako další výhodu neplátcovství.

tom004

Jestli si chcete odečítat DPH i z nájemného,tak není na co se ptát.

mosoj

Jako plátce DPH platíte daň na vstupu a účtujete na výstupu. V rámci daňového období uděláte rozdíl a pokud máte DPH na výstupu vyšší než na vstupu tak rozdíl odvádíte na berňák. Pokud máte na výstupu DPH nižší než na vstupu tak vám berňák zase rozdíl vrací.
Kde si co odečítáte?
Pravdou je že jako plátce musíte být pro získání stejného zisku dražší.

Na druhou stranu být plátcem se vyplatí při zařizování provozovny , koupi a provozu služebního auta, nákupu režijního materiálu atd. Zde se jedná pouze o DPH na vstupu, které vám berňák vrací. Vy ho totiž nejdřív musíte zaplatit.

Také je třeba zvážit jakou klientelu budete mít. Pokud to budou jenom štamgasti tak pohoda, ale podniky a podnikatélé kteří jsou plátci DPH si u vás nic nekoupí.
Takže to rozhodnutí není tak prosté. Pokud budete neplátce, DPH se vás vůbec netýká a nepracujete s ním . Ceny jsou ale pro vás o to vyšší, jenom to pro vás není DPH.
Navíc DPH nemá se zdaněním zisku nic společného.

Pokud se tím ale hodláte živit tak zřejmě překročíte hranici obratu pro povinné přihlášení se k DPH.

Jambalaya

Ještě jednu poznámku k Mosojově odpovědi. To že by si od vás plátci nic nekoupili je zase krávovina nebeská. Z hlediska pohoštění a občerstvení si stejně DPH uplatnit nemohou a tudíž naopak budou rádi, že zaplatí méně.

Mosojův názor v tomto směru by byl správný, pokud byste se chtěl živit zejména prodejem zboží, které nakupují převážně firmy třeba spotřební materiál do tiskáren, vybavení obchodů apod. Pak byl byste uprostřed řetězce a tedy pro plátce drahý.

U služeb, které vytváříte sám, je firmám úplně jedno zda plátcem jste nebo nejste.