Elk

Je lepší vařit potraviny na páře, nebo v H2O?

Doplňuji:
Myslím jako když napařuji knedlíky anebo vařím cele ponořené ve vodě.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Já se domnívám, že quentos tentokrát nemá pravdu, jelikož jde o to, že tazatel má na mysli uchování potraviny při vaření.
Z tohoto důvodu si myslím, že pára je lepší. Potravina se nemáčí ve vodě a tím neztrácí svoje řekněme vitamíny.
Co se týče spotřeby energie obou druhů vaření, tak to nevím.

Další odpovědi
Michal

Některé potraviny lze vařit ve vodě i na páře,ale některé mají specifický druh přípravy.Zelenina např. je lepší vařit na páře.Pokud je do vývaru ve vodě atd.

quentos

v tom není rozdíl, pára má stejný chemický vzorec jako voda ;{)>

iceT

Vsechno varim ve vode,krome kynutych knedliku-ty varim v pare,protoze jinak by se mi asi ani nepovedly,a nemam rada,kdyz jsou takove oslizle.
Pri priprave jinych potravin(ryby,ze­lenina) je para asi vhodnejsi.

elektrikář

Když se vaří v páře nevyluhují se chuťové látka a vitamíny do vývaru, To je vlastně princip konvektomatu. Maso nevysychá, jenže pak není žádná polívčička. Jsou parní hrnce to je obdoba friťáku kde časovač po upynutí potřebné doby třeba k uvaření rýže sám vypne.Jako všechno je to dobré pokud to člověk umí používat.Spotřeba energie je v obou případech stejná.

Marsyas

Já myslím, že quentos odpověděl správně. To otázka je položena špatně. Nehledě na to, že když si natočím vodu z vodovodu do hrnce, rozhodně to není čistá H2O (to bychom přece po požití skleničky vody zemřeli na denaturaci bílkovin), ale voda s chlorem a aspoň nějakými minerály – zatímco to, co se vypaří (pára) je čistá H2O.