Bublinka°°

Je lepší notebook nabít a odpojit do z nabíječky, nebo je lepší mít do stále v zásuvce ?

Nejlepší odpověď
cochee

Lithium-iontové články používané ve 100% nových noteboocích mají životnost určitý počet cyklů nabití/vybití. Pohybuje se mezi 500–2000. Ovšem za jeden cyklus je nutno považovat „úplné“ nabití + „úplné“ vybití, tj. pokud vybijeme baterii třeba na 75% a zase nabijeme, jde o 1/4 celého cyklu. Zde je třeba dodat, že tyto články nesnáší jak přebíjení (měla by hlídat elektronika, která článek včas odpojí od zdroje) tak pokles napětí níže, než je „plně vybito,“ což je cca 2,8V. Pokud nenabijeme plně vybitý článek, za dosti krátkou dobu se dostane samovybíjením pod 2,8V a pak je zle. Podle moderních zásad však LiIon vadí i neustálé nabití na 100%. Doporučuji dodržovat zásady „Jak prodloužit životnost“ v článku na Wikipedii http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lit­hium-iontov%C3%BD_a­kumul%C3%A1tor a dále také článek zmíněný tamtéž v Referencích, ten je ovšem v anglickém jazyce. V podstatě totéž platí pro baterie moderních telefonů a pro lithium-polymerové články. U leckterých telefonů se tyto zásady těžko dodržují, když chytré mobily dnes mají výdrž den a něco.

Další odpovědi
Orange

Určitě minimálně 2× týdně používat jen na baterku a nechat to do 15 – 20 % vybít. Zažil jsem ntb, který byl stále připojený do sítě a baterka po roce nevydržela ani 5 minut.

anonym

kľudne ho môžete mať na sieti stále, ale zasadne batériu odpojte.
keď viete, že batériu budete potrebovať, opäť ju pripojte a nechajte dobiť.

pusinka50

kri kri – co je to za protiřečící si odpověď? Půlka odpovědi tak a druhá půlka onak?