Rokio

Je lepší být bohatým šlechticem, nebo chudým králem?

Bohatá šlechta vs Bídné vladařství

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, zda je král chudý majetkem, ale bohatý duchem, že umí vládnout a lidé ho mají rádi. Je skromný, vystačí s málem, chudobu neřeší, přizpůsobí se okolnostem.

Zatímco bohatí šlechtici mohou být chudí duchem, ale bohatí majetkem, ale přesto reptají, že stále mají málo a chtějí mít víc.

Bohatství je relativní pojem V pohádce dostane chudý král nápad, svou chytrou a krásnou dceru dá pracovitému a chytrému mladíkovi. Ten království zachrání. Přece to, co člověk získá prací, to se zvyšuje.

Zatímco bohatí o peníze přijdou třeba tím, že jim je někdo ukrade, nebo si jich přliš neužij, rozhazují je, pokud mají dost. Bohatství i z chytrého boháče může udělat sobce. Když nepracuje, protože má dost, nebo bohatství získal nepoctivě, tak o vše brzy přijde.

„Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán.“ Francis Bacon

Další odpovědi
jamar28

Peníze znamenají moc, tudíž je lepší být bohatým šlechticem. Závisí sice na konkrétní podobě monarchie, král má například povinnost chránit své leníky, což jde s prázdnou pokladnou těžko, ale peníze jsou potřeba vždy. Naproti tomu peníze mohly zajistit moc i neurozeným lidem, například italskému rodu Medicejských, kteří začali jako obchodníci, ale díky bankovnictví zbohatli natolik, že se stali vládci Florencie a posléze celého Toskánska.

marci1

Nejlepší je být obyčejným občanem, který je bohatý duchem i penězi. 🙂

Kepler

Nejlepší by bylo být bohatým králem, ale k tomu je zapotřebí ještě jedna věc : inteligence. Proto králové vymírají.

Šidlo

zodpovednosť za krajinu na vašu hlavu+na 99% dohodnuté manželstvo+nula súkromia+ malý majetok?!

fakt v celom bývalom čssr nikto nematuroval z dejepisu že sa tu objavujú také otázky (a často aj názory)?!

keby ste sa zaujímali o ,,blbé humanitné vedy" – alebo mali sedliacky rozum, tak viete hneď

ale ak ste žiak ZŠ, tak sa pýtate dobre, túto filozofiu si treba ujasniť včas

zjentek

marci1– potřebovalas něco po mě?