Questman

Je legální prodej věcí mezi občany?

Koupil jsem lahev alkoholu v zahraničí v ceně (v přepočtu) 1200 Kč, chtěl jsem ji dát známému k narozeninám, ale nakonec jsme se shodli s přáteli na jiném dárku a lahev mi zbyla.
Na diskusním fóru jsem napsal tuhle nabídku a ozval se mi uživatel, že by o ni měl zájem. A já mám teď trochu strach z udání… je to legální? Jde mi o to, že je kolkovaná a tak, ale zase je to pod 5000 Kč a zaplatil jsem za ni poctivě v obchodě… může mě nahlásit nebo tak?

Tak já vím, že „nejspíš“ nebude, ale jde mi o to, jak si to vykládá zákon. Jsem na to celkem strašpytel a koneckonců je to cizí člověk z diskuse, tak chci vědět, jak na to pohlíží zákon.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Trochu složitá otázka. Prodej mezi občany, tzv. příležitostný prodej je možný. Co se týče alkoholu, na prodej alkoholu však potřebuješ licenci a tu nemáš. A zase kvůli jedné lahvi si zařizovat licenci je blbost.
Takže normálně bych to vůbec neřešil. Pokud to není nějakej pančovanej alkohol, což jak píšeš není, tak bych to neřešil a normálně prodal.

Další odpovědi
Drap

Pokud to neděláš pravidelně, tak klidně můžeš. Kam by tě kdo hlásil pro jednu láhev? Pokud jer lahev uzavřená, v původním obalu, nic se neděje.

redy

Nojo ty to dáš sem, a jsi v maléru.
Bych se obávala teď.
:-o

cukrar

Váš prodej není proti předpisům, zrovna tak, jako když prodáte někomu svůj chleba.

Tw!st

Pokud je to příležitostný prodej (přesně tak jak popisuješ situaci) tak to klidně můžeš prodat. Komplikace by mohly nastat až v případě, že by jsi chtěl alkohol prodávat ve velkém za účelem zisku. To by si potřeboval licenci + ŽL.

briketka10

Nevidím v tom žádný problém, abyste tu svou láhev
nemohl prodat, ale jedině doporučeně, aby Vám sdělil
i svou adresu.
V tom případě byste se nemusel ničeho obávat.
Na Váš účet si nechte zaslat částku, která bude činit
poštovné + cena za zboží.

Pokud ovšem nějaký účet máte, jestli ne, tak se někoho
zeptejte. Bylo by to lepší než přijít o peníze.

Tak se legálně prodávají i věci na různých bazarech,
ale alkohol se tam nesmí prodávat. Jen ti co nabízí
zboží, tak si za něj přejí např. láhev rumu, nebo karton
cigaret. Dělá se to i za výměnu, nebo za odvoz. Původ
zboží nikoho nezajímá vždy je cena přibližná, všichni
jsou spokojeni.

Raději jsem svou původní verzi odpovědi přesunula dolů,
aby bylo víc vidět doporučení výš.
Doufám, že nikomu z Vás to nevadí :)