pizlicka

Je kupní smlouva platná, pokud jsou podepsáni 4 účastníci a jeden z nich nemá podpis ověřen?

pokud má kamarádka kupní smlouvu na dům, podepsali ji dvě bývalé majitelky, ona a její manžel jako vedlejší učastník, že je dům hrazen výhradně z jejích prostředků, tudíž nespadá do společného jměni manželů, je tato věta platná, pokud přišla na to, že má ověřené tři podpisy a manželův ne? Smlouvu sice podepsal, ale jako jediný podpis ověřený nemá.

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

Dobrý den,
vše je asi tak jak psala IVZEZ. Akorát mám trochu pocit, že byla ne zcela správně pochopena otázka. Pokud jsem to pochopil správně já, tak ten manžel kupující se sice pod kupní smlouvou podepsal, ale jak vyplývá z dotazu – pouze jako vedlejší účastník a nikoliv jako kupující (tou byla jen jeho manželka), a to jen aby svým podpisem potvrdil právě skutečnost, že dům byl pořízen z výlučných prostředků jeho manželky, čímž následně pořízený majetek samozřejmě nespadá do SJM. Předpokládám, že ten výtisk smlouvy s ověřenými podpisy, který se v dotazu vzpomíná, byl určen právě pro zápis změny vlastnického práva v katastru (pro předložení katastru). Proto na něm také nemusel být ověřený podpis manžela – vedlejšího účastníka, protože on ani nebude účastníkem řízení.....(myšleno převod vlastnických práv na katastru).
Jarda

Další odpovědi
JájsemRaibek

Podpis být ověřený nemusí, pokud jej nikdo nebude rozporovat. V opačném případě, pokud by některý z účastníků tvrdil, že „to“ nepodepsal, je ověření podpisu velmi dobrý průkazní prostředek.

ivzez

Kupní smlouva je samozřejmě platná, vyjadřuje
vůli prodejce dům prodat a vůli kupce dům koupit.

Jediné, co podle mne není platné, je „ujednání, že dům nespadá do SJM“.
V případě, že byl dům zakoupen pouze za peníze manželky, nebyl manžel
účastníkem kupní smlouvy (=on dům nekupoval, kupcem byla manželka).

Nelze sjednat, že se dům kupuje pouze za něčí prostředky, ani že dům
nespadá do SJM. Vlastnictví (původ) prostředků ke koupi domu a skutečnost,
že dům nespadá do SJM, bude nutné prokázat. Manželka bude muset doložit,
odkud měla peníze na koupi domu.
_______

Problém podle mne bude v tom, že manželka k uzavření
smlouvy manžela přibrala → manžel se může pokusit domáhat
části domu do podílového spoluvlastnictví nebo vyplacení.

Může-li manželka prokázat, že peníze na koupi domu byly pouze její,
je jedno, jestli šlo o její úspory z doby před uzavřením manželství, dědictví
nebo dar, nepodaří se manželovi nic získat.

Ovšem pozor:

Pokud byl dům v době manželství rekonstruován, dostavěn, opraven apod. (pokud do údržby domu byly vloženy prostředky spadající do SJM), bude mít
manžel nárok na vyplacení poloviny takto vynaložených prostředků.

Obdobně pro případný výnos z domu:
Pokud byl dům pronajímán, spadají peníze z pronájmu do SJM.

Jestli se kamarádka neporadila s právníkem před uzavřením smlouvy,
rozhodně by to neměla podcenit nyní. Konzultace ji může vyjít na jednotky
tisíc (1.500, 2.000, možná trochu více), vyplacení manžela by ji vyšlo dráž.

_________

Poznámka:

Zařekla jsem se sice, že už na Vaše otázky odpovídat nebudu, ale proč
by na Vaše „nesmířlivé“ vystupování měla doplatit Vaše kamarádka?

A možná si uvědomíte, že ochota poradit Vám (kamarádce) ve volném
čase zdarma není samozřejmá, a že si takovou reakci od Vás nezaslouží…