Je komerční využití vlastní fotky maskota porušením autorských práv?

Dobrý den, byl jsem jako novinář na veletrhu IFA 2012 v Berlíně a povedlo se mi potkat a následně docela dobře vyfotit maskotku tohoto veletrhu (IFA girl). Rád bych její fotografii umístil na fotolii nebo nějakou podobnou fotobanku, kde by si ji mohli za poplatek stáhnout i ostatní. Nevím ale, zda by prodej této fotografie nebyl porušením autorských práv. Na dívce oblečené v červeném není sice žádné logo veletrhu, ale ten, kdo někdy na tomto veletrhu byl, ví, že tato maskotka jasně patří právě k IFě.

Odpovědi
tom004

Trochu to nechápu.Jako novinář bys měl vědět co je a co není porušením autorského zákona. I kdyby ta „uniforma maskota“ byla výhradně osoby která ji nosila,měl by jsi mít minimálně souhlas s její další distribucí. U komerčního využití,prodej,je celkem logické,že by se na zisku chtěla podílet.Takže ano,podle mne by to bylo porušení AZ.

Tom20

Nevim,jestli je zrovna dvakrát na místě na tom vydělávat a nevim,kdo by ti za fotku maskota zaplatil.Jinak souhlasím s tomem 004.

mosoj

Klidně to zkus přiji ať se daří !! Nic nemorálního v tom nervidím.

No je to docela problém a je v tom zmatek. Pokud to chceš přes fotobanku oni se postarají sami !!! U nás je do toho zamotáno několik zákonů ( občanský zákonník, ochrana autorských práv atd.)
V cizině je to ještě horší . Osobně mně na Mylive zablokovali moje fotky kde byly vyfocené nějaké hrady a zámky do dnes nevím proč. Naštěstí mně to neživí.

Viz několik příkladů :
http://petr.va­clavek.com/ar­ticle/523/Jak-mi-zablokovali-ucet-na-Shutterstocku
.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­........
Po přiřazení informací k fotkám musíte počkat, až se na ně podívá editor dané fotobanky a schválí (nebo zamítne) je. Já čekal něco kolem dvou týdnů. Pak přišla studená sprcha. Ze sta fotek byly schválené ve Fotolii jen tři fotky a v Dreamstime čtyři. To mě donutilo se nad vzniklou situací pořádně zamyslet. Těch sto fotek co jsem tam posílal nebyly fotky nafocené pro účely fotobank. Uvědomil jsem si, že se většina z mnou zaslaných fotek nedá ani pořádně využít. To že je fotka hezká neznamená automaticky že je vhodná i pro fotobanku. Navíc schvalovací proces je hodně přísný. Stačí jen mít na fotce trošičku šumu, značku nějakého výrobku, známou budovu, nebo člověka bez model-releasu (pokud je na fotce člověk, je třeba doložit jeho souhlas s prodejem fotky). Další problém je v množství fotek, který už ve fotobankách je. Často už ani neberou další fotky domácích mazlíčků, protože jich mají už strašně moc

negenerují zisky, mohou to být například různé nadace apod. Další možností se kterou se setkáte o něco častěji je smlouva o dílo, kdy Vám firma po zaslání fotografie vyplatí již zdaněné peníze. Tímto způsobem to však v cizině, aspoň podle mých zkušeností, moc dělat nechtějí. Většinou chtějí prostě poslat fotografii s fakturou a tady Vám asi žádná výjimka nepomůže. Další důležitá věc je, že toto vše neplatí při prodeji fotografií mimo EU. Pokud tedy prodáte fotografii například do USA, příjem normálně zdaníte a tím vše končí. Pokud jste tedy plátcem DPH tak se pro Vás nic zásadního neděje a mohu Vám jen tiše závidět:o) V ostatních případech, pokud prodáváte fotografie do EU, Vám hrozí udání ze strany některého z členských států a pak nepříjemná návštěva FÚ…samozřejmě v tom lepším případě jen doplacení dlužné částky. Dejte si na to tedy raději pozor.
Tolik můj čerstvý postřeh z dní nedávných.

Doplňuji:
On totiž prodej fotografie v digitální podobě není v cizině prodej, ale služba a to musíte být plátcem DPOH !!!!!