JájsemRaibek

Je ještě uplatňováno pravidlo sousedů, že plot na pravé straně je můj?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

jen když neni křivej…

Další odpovědi
Hans51

Pokud myslíte dva vedle sebe stojící ploty, je Váš ten, který jste postavil, resp. který náleží k Vašemu pozemku.

Jestli jste však měl na mysli jeden jediný plot, který dělí Váš a sousedův pozemek, je zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, konkrétně ustanovením § 1024, uplatňována domněnka, kdy se má za to, že ploty (stejně tak i zdi, meze, strouhy apod.) mezi sousedními pozemky jsou společné.

Nevím, zda jsem odpověděl přesně na jádro Vašeho dotazu, pokud ne, specifikujte jej prosím, pokusím se svoji odpověď upřesnit.

cukrar

Ne, nemůže toto (ne)pravidlo fungovat. I když někteří neznalci si to myslí, ale toto snad nikdy ani nebylo v zákoně.
Já si postavím plot a po přistěhování Vás na pravé straně bude plot Váš?

STRUCTOR

Vaše otázka je poněkud nevhodně položená. Plot je zpravidla toho, kdo si jej postaví. Pokud si jej v minulosti dle uvedeného pravidla někdo postavil, tak je opravdu jeho. Potíž ovšem může nastat s prokazováním skutečnosti, kdo a kdy jej vlastně postavil. Dnes se dle uvedeného pravidla ploty nestaví.