Koněv

Je Islámský stát organizace nebo stát?

Chtěl jsem se zeptat jestli Islámský Stát je opravdu státní zřízení třeba jako Česká republika nebo Slovenská republika , nebo jestli je to jen organizace třeba jako Al – Kajda .

Je Islámský Stát stát nebo organizace .

Odpovědi
setapouch

Islamsky stat sice nese nektere znaky znaky statu, ale ne vsechny, chybi napr. hranice nebo ustava (pokud se nepletu). Hranice je promenliva podle aktualni zony boju a jako zakonik pouzivaji koran.

Nicmene maji statni moc i ozbrojene slozky, takze pokud uznas koran jako zakon a pokud nbudou po nejaky cas schopni drzet sva uzemi, pak jej asi muzeme za stat povazovat.

Drap

Další podmínkou aby byl stát opravdovým státem, je uznaní jeho existence ostatními, alespoň sousedícími státy.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Isl%C3%A1msk%C­3%BD_st%C3%A1t

arygnoc

Islamský štát v Iraku a Sýrii (الدولة الاسلامية في العراق والشام) je pôvodne teroristická organizácia (→ http://co-to-je.sk/http://co-to-je.sk/_Islamsk%C3%BD%20%­C5%A1t%C3%A1t%20v%20I­raku%20a%20S%C­3%BDrii), ktorá vyhlásila chalifát Islamský štát (→ http://co-to-je.sk/_Islamsk%C3%BD%20%­C5%A1t%C3%A1t ) – chalifát (الدولة الإسلامية) je teokratický štátm odobne ako vatikán – na jeho čele stojí náboženský vodca.

prísne vzaté je teda Islamský štát teokracia – štát riadený náboženským vodcom (nepotrebuje preto napr. ústavu).

organizácia, ktorá štát vyhlásila, sa tak nazýva v skrátenej forme, celý názov organizácie je Islamský štát v Iraku a Sýrii.
rozdiel je patrný i v arabštine a iných jazykoch (napr. Islamic State of Iraq and the Levan vs Islamic state).

resumé:
Islámský stát je štát (bez ohľadu na to, či je uznaný alebo nie, podobne ako napr. macedónsko, luhanská republika a iné niekým uznané či neuznané krajiny).

😉

štamgast

Teroristická organizace. Navíc už jsou hlasy, co chtějí přestat Islámský stát nazývat státem protože to ve skutečnosti není ani islámský a ani stát.

setapouch

Drap: to není pravda. Nejprve stát vznikne, pak je teprve uznán.