Ondrej01

Je IQ test od Mensy pravdivý?

Dobrý den, rád bych si udělal u Mensa ČR IQ test, (ne online, ale samozřejmě přímo u nich). Myslíte, že IQ které mi vyjde, je odpovídající skutečnému IQ? Většina testů na zkoušku mi přijde opravdu jednoduchá a moje IQ v online testech není pod 120. Ale vím, jsou to jen online testy. Nerad bych byl ale také zklamán, kdyby mi vyšlo IQ pod 100. Také by mi to ulehčilo přijímací řízení na VŠ, takže za zkoušku asi nic nedám (no pár set Kč).
edit: Otázka zněla „Myslíte, že IQ které mi vyjde, je odpovídající skutečnému IQ?“ tak jsem myslel, že si domyslíte, co myslím tím „pravdivý“.

Odpovědi
quentos

Jak „pravdivý“? Existují „pravdivé“ a „lživé“ testy?
Zatím lepší testy ke zjištění hodnoty IQ neexistují, ale i samotná Mensa zdůrazňuje, že její testy měří pouze jednu z cca šesti složek IQ, navíc na vaši psychiku při psaní mohou působit nežádoucí vlivy.

Lamalam

Test ti o IQ nic neřekne, dovíš se z něj pouze to, jak dobře a rychle umíš vyplňovat testy IQ.

Hornisse

Pravdivý tak jak to myslíš je, jsou to testy tvořené psychology. Ale pokud už jsi dělal nějaké online testy, tak čekej, že ty které tam dostaneš budou velmi podobné. Standardní testy se kterými Mensa pracuje nejsou pro běžného člověka těžké samy o sobě, ale jsou náročné velkým počtem otázek v omezeném čase.

Druhá věc je, že výsledek testů je jen číslo, které popisuje tvoji schopnost řešit velmi specifický typ úloh. Pokud ti vyjde vysoké číslo, existuje předpoklad, že budeš schopný dobře řešit i jiné typy úloh, nemusí to tak ale být vždy. Všeobecně podprůměrně inteligentní člověk může dosáhnout dobrých výsledků, protože zrovna v testované oblasti je dobrý. Nadprůměrně inteligentní člověk pak může dopadnout špatně, protože zrovna v testované oblasti je slabší.

Rozhodně ale IQ nevyjadřuje nějaký index kvality člověka. Naopak, produktivní a prospěšní lidé jsou zastoupení napříč všemi hodnotami IQ. Jedinci s velmi vysokými hodnotami pak jsou dost často takzvaně „nepoužitelní pro život“.

Osobně pochybuji, že ti výsledek v testu v přijímacím řízení i později v životě výrazněji pomůže. Spíš to ber jako takovou kuriozitku.

mal

Mensa ČR užívá v testování Ravenovy progresivní matrice, které se zaměřují primárně na abstraktní logické uvažování – neměří tedy inteligenci obecně, nýbrž její část. Výhodou tohoto testu nicméně je, že by měl být universální – nezávisí na jazyce či vědomostech získaných vzděláním.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Inteligen%C4%8Dn%C­3%AD_test#Rave­novy_progresiv­n.C3.AD_matri­ce

Z vlastní zkušenosti usuzuji, že i Ravenovy testy se dají nacvičit, tedy že člověk by se jejich vyplňováním (např. na internetu) měl v samotném testu zlepšovat. Je nicméně otázkou, zda to také zvyšuje jeho logickou inteligenci.

On-line test Mensa je velmi podobný (ač jednodušší) tomu, který je podáván v oficiálním testování.
http://www.men­satest.cz/

ivzez

Žádný test není pravdivý.

Úspěch v testu IQ říká pouze to, že testovaný
uspěl ve vyplňování určitého typu testu.

Nic jiného.