bolak

Je inteligence člověka nepřímo úměrná množství jeho emocí?

Nejlepší odpověď
arygnoc

nie.
skôr naopak, inteligentný človek vie svoje emócie ovládať, prípadne utajovať.
ale to neznamená, že jeho emócie sú intenzívnejšie, skôr ich dokáže (i keď sú slabšie) intenzívnejšie prežívať, ale ani to nemusí byť pravda.

inteligentný človek má oproti prosťáčkovi výhodu poznania, vedomostí, vie čo sa s ním deje a môže to žiadúcim smerov usmerňovať – keď chce, ovšem.
Na druhej strane si treba ale uvedomiť, že toto môže i zneužiť pre manipuláciu s emóciami iných.

takže inteligentný človek (nepliesť si so vzdelaným človekom) má s emóciami vlastne problémy, starosti naviac.

Další odpovědi
led

Nie, nie je tam žiadna úmera.
Ako ináč by mohol človek s vysokým IQ konať bez akýchkoľvek zábran, bez emócií, vydať príkaz na vojnu, na zabíjanie nevinných.
Na druhej strane človek s akýmkoľvek IQ môže byť plný emócií, plný citu, alebo opačne môže postrádať akýkoľvek emócie, žiť ako nemysliaca bytosť.

Nuk nuk

Emoce jsou spíše závislé na povaze a temperamentu než na výšce IQ.

bolak

led: no, já myslím že my jsme teď rozhodně méně emotivní než naši předci před miliony let, který se zabíjeli pro kus žvance nebo protože byli nadržený na stejnou samici. Já vím že to platí i dnes ;) ale rozhodně v menší míře..

Taky většina televizních sience fiction s tímhle tématem polemizuje, třeba ve startreku vulkánci a romulani, kteří dříve byli jako lidé ale postupem času pozbyly většiny emocí a svoji rasu zakládají na rozumu a logickém myšlení. Ve StarGate to samý, jakmile jednotka narazí na nějakou mnohem vyspělejší rasu, tak obdivují lidské emoce a přejí si to zažít. No a protože science fiction je z většiny založena na skutečných věděckých teoriích, tak se zřejmě předpokládá že tímhle směrem se bude jednou vyvíjet i lidstvo, tedy že intelekt se bude stále zvyšovat ale zaplatíme za to právě emoční stránkou.

A když úplně pominu sci-fi, tak si vem třeba cikány, ty jsou taky inteligenčně mnohem níž než průměrný člověk a taky je to znát na tom jak se chovaj bez zábran oproti nám. Řvou mlátěj se kvůli každý kravině, prostě jako lidstvo několik set let zpátky. Určitě by stálo za to provést nějaké statistiky na tohle téma, já myslm že by se moje teorie potvrdila ;)

arygnoc

nie menej či viac emócii prežívame oproti minulosti, ale naopak tradíciami (teda výchovou) a práve inteligenciou dokážeme svoje emócie krotiť.
to isté platí i pre pudy.

čo sa týka inteligencie jednotlivých národov, národností rás či ľudských plemien, negeneralizoval by som, či ten alebo onen národ (rasa, etnikum, …) je menej či viac inteligentný, v tomto kontexte si to pletiete so vzdelaním – a to je rozdiel.

inak v prejave emócií veľa rozhoduje i dispozícia daná pôvodom (severania sú „kľudnejší“ oproti južanom) a lokálnym tradíciám (talianske manželstvo, s kľudom angličana a pod).

okrem toho samozrejme hraje roľu i vzdelanie (nepliesť si s inteligenciou) a sociálne cítenie, etika a mnoho ďalších faktorov.

hold, každý sme nejaký.

led

súhlasím
je naozaj chyba zamieňať si výšku IQ a jeho využívaním