Je ilegální odlesňování Amazonského pralesa prominuto, viníci vyváznou bez potrestání, pokuty v miliardách byly zrušeny?

Chce se mi zvracet. Tohle je osud tzv. „zelené plíce planety“?
Ta mizí doslava před očima, protože na počátku 20. století byla jeho rozloha 5 miliónů km², dnes je to ani ne polovina. Stejně tak jako prales, mizí i původní obyvatelstvo, živočichové a vzácná rostlinná společenstva.

Je to stále tak? Zprávu jsem našel z roku 2012.

Ilegální odlesňování deštného pralesa bude prominuto, viníci vyváznou bez potrestání a pokuty v hodnotě miliard brazilských realů budou zrušeny. Že je to absurdní? Přesně to včera skutečně schválil brazilský kongres. Čerstvě přijatý lesní zákon zároveň umožňuje likvidovat ještě větší plochy deštného pralesa než dosud. Osud Amazonie tak nyní leží v rukou brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové.

Studie University of Brasilia odhaduje, že pokud nový zákon vejde v platnost, dojde v Amazonii do roku 2020 k 50% nárůstu odlesněných ploch. Brazílie by tak mohla přijít o 220 tisíc km2 deštného pralesa, což představuje trojnásobek rozlohy České republiky.

Přijatý zákon je však v přímém rozporu se závazky brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové, která prohlásila, že bude proti odpouštění spáchaných zločinů v pralese a chce také předcházet jeho dalšímu ubývání. A právě ona může ještě nový lesní zákon zastavit uplatněním svého veta – má na to následujících 15 dnů.

Následující dva týdny bude Greenpeace na prezidentku Dilmu Rousseffovou apelovat, aby nový lesní zákon vetovala.

http://www.gre­enpeace.org/czech/cz/n­ews/Amazonie-v-ohrozeni-napiste-brazilske-prezidentce/

Odpovědi
Drap

Nevím dost dobře na co se ptáš, ani nevím proč tě takové věci překvapují. Takovéto a podobné věci se dějí ve světě téměř každý den a bude to i pokračovat.