Colt911

Je Hroznys kralovsky had pro zkusene chovatele?

Dobry den,chtel bych hroznyse kralovskeho vsechny podminky chovu bych splnoval (velikost teraria,teplota,…) byl by to muj prvni had ,chovatelé hadu myslite ze je to spravne si ze zacatku kupovat takoveho hada?A cetl sem ze na nej potrebuju povoleni protoze muze mit vic nez 2,5metru je to pravda?
Diky :)

Nejlepší odpověď
gecco

Hroznýši (a krajty) obecně patří mezi ´klidné´ hady s nimiž je ´snadná domluva´- takže takového hada lze doporučit i začínajícímu chovateli*).
A – ano, chov takového hada (je zařazen mezi nebezpečná zvířata) je nutné nahlásit (kvůli registraci) na Okresní Veterinární Správě, která (pravděpodobně) pošlě nějakého úředníka na kontrolu, zda podmínky chovu odpovídají danému druhu – velikost terárka, schopnost chovatele s hadem manipulovat (´bojácný´ k takovému hadu nesmí), schopnost zabezpečit odpovídající krmení…
Na druhou stranu tito hadi (a ani snad nevím o výjimkách) nespadají pod CITES, takže nepotřebuješ povolení k jeho chovu (pokud OVS schválí podmínky chovu).
__
*) „začínající chovatel“ neznamená naprostý laik – vřele doporučuju se o hadech ´něco´ naučit (ideálně si domluvit zkušenějšícho chovatele ke konzultacím a případné pomoci), nejde jen o vyčištění terárka, ale i o jeho návrh (a příp. i výrobu – kvalitní terárko na velkého hada není otázkou ´pár set´ Kč, jde spíše o desetitisíce), ale i manipulaci s hadem třeba napadeným parazity či jinak nemocným (takovej ´pacoš´ už není ´hodnej´)
Dalším faktem je, že chov hroznýše je dlouhodobá záležitost – budeš i za 10 let mít chuť a čas a peníze? – protože prodat velkého hada téměř není možné (není zájem).
___
Ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že i čtyřmetrová krajta je při dostatečné péči naprostým ´mazlíkem´ (pokud si uvědomuješ, že takový mazlík je schopen zabít – při špatné ´konstelaci´, i silného chlapa a podle toho se k němu chováš.
___
Pokud se pro chov rozhodneš, přeju hodně silných zážitků.
😉

Další odpovědi
Banán88

pokud jsi si jisty, ze se vzajemne neohrozite na zivotech, tak proc ne? Par mych pratel hroznyse k. chovalo, ale o povoleni jsem neslysel ani od jednoho, volal jsem pred odpovedi jeste dalsi kamaradce cerstve chovatelce a pri nakupu po ni nikdo nic takoveho nevyzadoval .. chov urcite jestli jsi schopny se dostatecne postarat a prevzit plnou odpovednost za zivot ale co do povoleni poradit nemohu, hovorim jen o info z druhe ruky

brillant

http://www.te­raplanet.cz/chov-hroznyse-kralovskeho/
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=hroz­n%C3%BD%C5%A1+kr%C3%A1lov­sk%C3%BD+chov&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl