vaz

Je gravitace rychlejší než světlo?

Tato otázka mě napadla se souvislostí vícehvězdného systému, kde jsou dvě hvězdy ve vzdálenosti 1000 AU a světlo z jedné na druhou letí 6 dní. Tedy v realitě se druhá hvězda již 6 dní hýbe směrem jiným, než kde ji vidí první hvězda, ale gravitačně na sebe působí v reálném čase, nebo také až po 6ti dnech?

Nejlepší odpověď
mosoj

Poslední měření z roku 2003 potvrdilo že šíření gravitace má rychlost podobnou jako světlo. Potvrdila se tak teorie Einsteina. Jestli je ale rychlost šíření gravitace nižší nebo vyšší než rychlost světla se neví, neboť měření bylo uskutečněno s přesností 20 % ! Nadsvětelná nebo podsvětekná rychlost má rozhodující vliv na to, jestli gravitony jsou hmotné nebo nehmotné povahy.

Další odpovědi
Zibner

Určitě ne. Jestliže vycházíme z Einsteinovy teorie relativity, pak světlo má rychlost 3×10 na osmou m/s a nic není rychlejší než právě toto. Gravitační zrychlení je 9,81 m/s. Už z toho je vidět, že gravitace je mnohonásobně pomalejší než světlo.

VanEgg

ne

Conchus

Víte, že je rozdíl mezi rychlostí a zrychlením?

led

Skúste pri páde predbehnúť svetlo :)