L_85

Je gramaticky správně „nespravedlný“ nebo „nespravedlivý“?

…nevím si rady, díky! 😉

Nejlepší odpověď
annas

Oba tvary jsou gramaticky správné.
.
Tvar (ne)spravedlný je starší, dnes je již jen knižní, archaický.
Byl nahrazený tvarem (ne)spravedlivý.

Možná najdete někde v literatuře, pokud nebyya tvary upraveny do současné češtiny..
Např."" Boj je spravedlný," pokračovala matka … A. Jirásek: Mezi proudy 3.

Podle PSJC

Doplňuji:
Tvary přídavných jmen (ne)spravedlný i (ne)soravedlivý, stejně jako příslovce (ne)spravedlně, (ne)spravedlivě byly rovnocenné do vydání Pravidel v r. 1957.

Ověřeno v 'Českém slovníku pravopisném – autoři Adam – Jaroš – Holub

více diskuse

Další odpovědi
Nevíteto?

Asi nespravedlivý 🙂

Banán88

soudil bych „nespravedlive“ ;)

iceT

záleží na použitém tvaru slova
nespravedlivý trest ano,ale křivdu nazveš nespravedlnos­tí,chápeš?